Doğunun en büyük alt yapı projesi Van’da hayata geçiriliyor

Van Belediyesi'nin başlattığı alt yapı çalışması Doğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük projesi unvanını elinde bulunduruyor. Hazine kayıtlarına göre bu proje Türkiye'nin en büyük bin yatırımı arasında yer alıyor.

Belediyenin başlattığı kapsamlı alt yapı çalışması bu yıl kaldığı yerden devam ediyor. Özellikle nüfus yoğunluğu olan mahallelerde 2006-2007 sezonunda alt yapı sorununun bitirilmesi hedefleniyor. Van’da altyapı kolektör hat yapımı ile, Van’ın en büyük sorununu teşkil eden altyapı çalışması iki yıldır devam ediyor.

Karşıyaka, Yeni Mahalle, Esenler ve Yalım Erez mahallelerinde alt yapı çalışmalarına yeniden başlandı. Bu mahallelerde yıllardır süren kanalizasyon sorunun yüzde 80’inin bitirileceği ve bu sorunun tamamen tarih olacağı kaydedildi. Alt yapısı bitirildikten sonra yolların asfalt yapılması planlanıyor.

Yeni sezonda belediyenin kendi imkanlarıyla yapmayı hedeflediği 40 km’lik alt yapı çalışmasına yeniden başlandı. Karşıyaka Doğu Caddesi’nde iş başı yapan alt yapı ekiplerin çalışmasını takip eden Belediye Başkanı Burhan Yenigün, “Tarihe karışmasını hedeflediğimiz alt yapı sorununun gündemden düşmesini hedefliyoruz. İmara uygun yerlerde başlattığımız çalışmalar, halkın yıllardır yaşadığı sıkıntılara bir son verecek. Biz çalışmalarımızı hizmette daha önce ihmal edilen mahallelerde yoğunlaştırdık. Çalışmalara halkımızın destek vermesi sevindiricidir. Halkımızı kısa sürede refaha kavuşturacağız.” dedi. 500 mm’lik borularla döşenen alt yapı çalışmaları sonunda bu mahallelelerdeki alt yapı sorunun yüzde 80’i sonuçlandırılmış olacak.