Dogu’nun en büyük havaalani açiliyor!

ERZURUM - Yilda 2,5 milyon yolcu tasima kapasitesine sahip olacak olan Erzurum Sivil Havaalani Terminali, 25 Kasim Cuma günü hizmete girecek.

Bölgenin kalkinmasinda önemli bir misyon üstlenmesi beklenen havaalaninin yerli ve yabanci turizm açisindan da ekonomiye büyük katki saglamasi bekleniyor. ‘Charter’ seferlerle yurtdisindan direkt Erzurum’a gelen turistler gümrükte saatlerce bekletilmeyecek. Dogu’nun kalkinmasinda ulasimin önemli rol oynadigina dikkat çeken Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, “Umuyorum ankara7dan sonra en modern bir görünüse sahip olan erzurum Sivil Havaalani ile bulge ekonomisinin gelismesinde önemli bir yere sahip olacak.” diye konustu.

Erzurum’da halen sivil uçuslar da askeri havaalani üzerinden yapiliyor. THY ve Onur Air olmak üzere iki firmanin uçtugu Erzurum, kis aylarinda Almanya, Hollanda, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden gelen charter uçuslariyla daha da hareketleniyor. Temeli 1998 yilinda atilan Erzurum Sivil Havaalani Terminali 350 dönüm arazi üzerine kuruluyor. 10 bini kapali, 17 bin metrekare alan üzerine insa edilen terminal ve hizmet binasina 10 uçak park edebilecek.

Yaklasik 14 milyon YTL’ye mal olan Havaalani, hedeflenen süreden 1,5 ay gecikmeli olarak bitirilmis olacak. Havaalaninin yapimin üstlenen firmanin iflas etmesi nedeniyle kalan yüzde 5’lik kisim Devlet Hava Meydanlari Isletmeleri’nce tamamlandi. Vali Güvenç, daha sonra firma ile DHMI tarafindan mahsuplasilacagini bildirdi. Güvenç ayrica, VIP’in yapiminin ayri bir firmaya ihale edildigini, yapiminin en fazla 10 gün sürebilecegini aktardi. Askeri havaalani ile ayni pistlerin kullanilacagi alan için ayri bir yol güzergahi belirlendi. Sehir otobüs terminalinin altinda bulunan Erzurumspor Tesisleri’nin yanindan çevre yoluna baglanan bir yol ile sivil havalani ile askeri havalani ayrildi.