Doğu’nun ilk sinema dergisi ‘Bay Sinema’

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Doğu Anadolu'da bir ilki gerçekleştirerek sinema dergisi çıkardı.

Derginin genel yayın yönetmenliğini yapan Özgür İpek, sinemayı soyut bir kavram olmaktan çıkartarak kişileştirmeye çalıştıklarını söyledi. Dergiyi çıkarma amaçlarının sinemaya olan genel ilgiyi genişlikten kurtarıp sinemayı derinlemesine ele almak ve sinema tutkunlarına kolay ulaşabilecekleri bir kaynak sunmak olduğunu ifade eden İpek, kişisel birikimlerini ve arşivlerini paylaşmak için sinema dergisi çıkarmaya karar verdiklerini belirtti.

Özgür İpek, “Sinemayla iç içe bir yaşamım var. Hayatta sinemadan başka yapmak istediğim bir şey yok. 110 yıl aradan sonra Doğu Anadolu’da ilk sinema dergisini çıkardık. Dergimizin isminden de anlaşılacağı üzere sinemayı hissedebiliceğimiz, dokunabileceğimiz, bir varlık olarak düşünerek sinemayı kişileştirmeye çalıştık. Sinemanın günümüzde yaygın kabul gören popüler içerimlerinden ziyade nasıl anlattığıyla ilgileniyoruz.” dedi

Dergiyi çıkartırken maddi bir kazanç elde etmediklerini aksine kendi ceplerinden para harcadığını kaydeden İpek, dergiye sponsor bulmakta zorlandıklarını dile getirdi. Reklamla derginin maliyetini kurtarmaya çalıştıklarını anlatan İpek, bu da yetmezse öğrenim kredisi burslarını vererek açığı kapatmaya çalıştıklarını vurguladı. İpek “Birşeylere ulaşmak için fedekarlık yapmak gerekiyor. Dergi çıkarmak gerçekten yoğun emek isteyen bir uğraş. Sayfa tasarımından reklam bulmaya kadar her şeyle uğraşmak zorunda kalıyoruz. Bu da bizi yoruyor. ‘Bay Sinema’ dergisini 1000 adet basıyoruz. 700 YTL masrafı oluyor. Derginin maliyetini çıkardıktan sonra dergiyi bedava dağıtıyoruz. Bunda amacımız derginin her sayısında daha fazla kişiye uluşmak.” diye konuştu.

3. sayıyı çıkarmaya hazırlanan Bay Sinema ekibi derginin ilk sayısında Amerika’nın savaş karşıtı filmler, David Lynch sineması, İngilizce ve Fransa’dan sinemayla ilgili çeviriler ve daha bir çok konu yer alırken, 2. sayısında, şubat ayında yükselişe geçen Türk sinemasını ve 3.5 milyon izleyici rekoruna ulaşan Çağan Irmak’ın çektiği Babam ve Oğlum filmini konu almış. Bunun yanında sinemada ele alınan baba ve oğul filmlerini ele aldıklarını belirten İpek, sinemanın baş yapıtlarından Al Pacino’nun başrolünü rol aldığı ‘Baba’ (The Father) filmini ve Münir Özkul’un başrolunü oynadığı ‘Aile Şerefi’ gibi filmleri işlediklerini dile getirdi.