Doğuş Volkswagen ile ticari araç üretecek

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Volkswagen'in Türkiye'de üretim yapma isteği olduğunu bunu yapması halinde ortak olarak gireceklerini söyledi.

Acar, 2005 yılı değerlendirmesi ve 2006 hedeflerine ilişkin düzenlediği basın toplantısı sonrasında, gazetecilerin üretime ilişkin soruları üzerine, Doğuş Otomotiv’in geleceğe dönük bir üretim planı bulunduğunu söyledi. Türkiye’de sıfırdan üretim yapmalarının mümkün olmadığını, acak mevcut yapı içindeki bir üretim örgütünü Türkiye’ye getirme konusunda çalışmaları olacağına vurgu yapan Acar, “Volkswagen’in Türkiye’de üretim bazı oluşturma arzusu olduğunda ortak olarak buna gireceğiz. Bunu şirketimiz, 5 yıllık plan içinde değerlendiriyor. Süreç devam ediyor. Türkiye karlı bir pazar bu üretim yatırımını gerçekleştireceğiz. Üzerinde çalıştığımız konuda ağırlıklı olarak ticari araç üretimidir. Ama biliyorsunuz baz üretimi yapan hatlar da aynı zamanda hafif ticariyle birlikte binek de üretebiliyor. Ancak üzerinde çalıştığımız ticari araçlar” diye konuştu.

Acar, basın toplantısında yaptığı konuşmada da, dünyadaki ve Türkiye’deki otomotiv sektörünün gelişimine değinerek, araç yoğunluğunun hala çok düşük olduğu Türkiye’nin, bugünkü satışlarla ancak 20-25 yıl sonra Macaristan seviyesine gelebileceğine dikkat çekti. Volkswagen hafif ticari araçları için Türkiye’nin dünyada Almanya’dan sonraki 2. büyük pazar olduğunu kaydeden Acar, geçtiğimiz yıl satışlarda yüzde 10’luk artışla 86 bin 739 adete ulaştıklarını bildirdi.

2005 yılında yüzde 6’luk büyümeyle 2 milyar 449 milyon YTL’lik satış gerçekleştirdiklerini ve net işletme sermayesinde yüzde 94 büyüdüklerini kaydeden Acar, net dönem karının ise 2004 yılına göre yüzde 91 artarak 111 milyon YTL seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti. Acar, geçen yıl 35 milyon 545 bin YTL temettü dağıttıklarını, 2008 yılına kadar dağıtılabilir karın yüzde 50’sinin hissedarlara dağıtılacağı taahhüdü doğrultusunda da bu yıl 45 milyon YTL civarında temettü dağıtacaklarını bildirdi.

Acar, 2006 yılında otomotivde toplam pazarın 750 bin civarında olmasını, Doğuş Otomotiv’in satış adetinin ise 94 bine ulaşmasını beklediklerini kaydederek, “Pazar payımızda da yüzde 12,5’lik artış bekliyoruz. 2006 yılında ciromuzun ise 2 milyar dolara ulaşmasını öngörüyoruz” dedi.

Türkiye’de organize bir 2. el otomobil pazarı oluşturmayı ve buna bir disiplin getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Acar, bu işin ancak büyük otomobil firmaları tarafından yapılabileceğine işaret etti.Aclan Acar, bu yılın ikinci yarısında 2. el otomobil pazarında hareketlilik beklediklerini ve dünyanın en büyük 2. el açık otomobil alanlarından birini devreye sokacaklarını söyledi. Acar, 2. el otomobil pazar büyüklüğü konusunda sağlıklı bilgi bulunmadığını, ancak yapılan değerlendirmelerde toplam yeni araç pazarının yüzde 75’i kadar ikinci el satışının gerçekleştirildiğinin tahmin edildiğini kaydederek, “2006 yılında 750 bin yeni aracın piyasaya gireceği tahmin edildiğine göre 2. el otomobil piyasasında bu yıl 600 bin civarında araç el değiştirecek. Haramidere’de Doğuş Oto’nun 35 bin metrekarelik kapalı alana sahip büyük bir otomobil merkezi var. Bu alanın çok küçük bir bölümünü kullanıyoruz. Doğuş Oto Değerleme (DOD) şirketini de bünyemize kattığımız düşünüldüğünde çok katlı ve alışveriş merkezi gibi yapılan bu yeri 2. el satışlar için değerlendirme kararı aldık ve Haramidere’de 20-25 bin metrekarelik 2. el otomobil satış merkezi oluşturacağız.” dedi.

Acar, 2. elde perakende sistemini getirecekleri merkezde her tür markada 270 ile 300 aracın satış için sergilenebileceğini ve hafta sonları arena biçiminde açık artırma usulüyle satış yapılacağını bildirdi. Merkezin yılın ilk yarısında hazır hale geleceğini ve Mayıs ya da Haziran ayında açılışı gerçekleştireceklerini belirten Acar, alt katta da bakım ve servis birimlerinin bulunacağını ve Volkswagen Doğuş Finans (VDF) bünyesinde merkezde 2. el farklı markalar için de kredilendirme yapacaklarını kaydetti.

2006 yılının en az 2005’deki gibi olumlu seyretmesini beklediklerini söyleyen Acar, otomotiv sektöründeki vergi indirimi taleplerine ilişkin sorular üzerine, şirket politikası gereği kamunun belirlemiş olduğu ve herkese geçerli vergi benzeri konularda görüş beyan etmekten kaçındıklarını belirtti. Türkiye’nin kendi içinde bir bütçesi olduğunu ve bu bütçe içinde herkesin paralel sıkıntılar çektiğini dile getiren Acar, “Ülke, denk bütçe içinde mali disiplin ve performans göstermek zorunda. Dolayısıyla kalkıp da faiz ve vergiyi indir demek hakkaniyete uygun olmaz diye düşünüyorum. Eminim ki, Türkiye’yi yöneten devlet yönetimi ve hükümetler bunları dikkate alıyor. Sıra, odomotivde kullanılan vergilerin indirilmesine gelirse bunu hükümetler yapar diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.