Döker: Sapanca Gölü’nün kullanım kapasitesinin 120 milyonu geçmemesi gerekir

Sakarya Sivil Toplum Platformu Başkanı Önder Döker, yetkililerin açıkladığına göre Sapanca Gölü'nün emniyetli su kullanım kapasitesinin 120 milyon metreküp olduğunu, bu oranın üzerine çıkılmaması gerektiğini söyledi.

Sakarya Sivil Toplum Platformu Başkanı Önder Döker, yetkililerin açıkladığına göre Sapanca Gölü’nün emniyetli su kullanım kapasitesinin 120 milyon metreküp olduğunu, bu oranın üzerine çıkılmaması gerektiğini söyledi.

Döker, Sapanca Gölü ile ilgili önceki gün yaptıkları açıklamadan sonra, Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi’nden (SASKİ) suyun kulanım kapasitesi ile ilgili bir açıklama geldiğini belirterek “SASKİ göl suyunun emniyetli kullanım kapasitesinin yıllık ortalama 120 milyon metreküp olduğunu bildirdi. Bunun 67 milyon metreküpünün Sakarya’da içme suyu olarak kullanıldığı 1 metreküpünün ise süs bitkilerinin sulanmasında kullanıldığı belirtildi. Sakarya toplam gölden 68 milyon metreküp su kullanıyor. Ayrıca Kocaeli ise 30 milyon metreküp su kullanıyor. Eski SEKA boru hattı ile , Eşme ve civarı bölgenin su kullanımı miktarı hesaplanmış değil.” bilgisini verdi.

30 METRENİN ALTINA DÜŞTÜ

Döker, SASKİ’nin de göldeki su kullanımının kontrol altına alınması gerektiğini vurguladığını dile getirerek, göldeki su seviyesinin minimum seviyeye zaman zaman indiğini vurguladı. Döker, “SASKİ’nin verdiği bilgiye göre göldeki su seviyesinin maksimum 32,18 metre olması gerekiyor. Ancak şu anda göl minimum seviyeye olan 29.90 zorluyor. Bu da gölde alg patlamalarına neden oluyor. Bu durumda göl suyu kullanım için zararlı hale geliyor. SASKİ suyu kullanan bu kuruluşların kullanımın bir yönetimle devamlı kontrol edilmesi için çalıştıklarını belirtti. Ayrıca TÜPRAŞ’ın gölden su kullanımı ile ilgili yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için kurumla görüşme yapacağız. TÜPRAŞ rafineri faaliyetleri için 1960 yılından itibaren Sapanca Gölü’nden su alıyor.” diye konuştu.