Doktor; ‘Amacım protesto değildi’

Murtarlıktan fakirlik belgesi alarak ''Yeşil Kart'' için kaymakamlığa başvuran Kalp Cerrahı Dr. Birkan Akbulut, amacının protesto etmek değil, ihtiyaç duyduğu karta sahip olmak olduğunu söyledi.

Edinilen bilgiye göre, Birkan Akbulut, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi üzerine ihtisas yaptı. Akbulut, Frankfurt Üniversitesi’nde aldığı yurtdışı bursunun ardından Türkiye’ye döndü. Almanya’da vatandaşlık hakkı verilmesine rağmen Türkiye’ye hizmet için döndüğünü söyleyen Akbulut, 1 Aralık’ta uzmanlığı kazanarak Sağlık Bakanlığı’nın mecburi hizmet kurasını beklemeye başladı. 17 Şubat’ta gerçekleşmesi gereken kura Danıştay’ın reddi sonucu yapılmayınca Akbulut’un tayini rafa kaldırıldı.

Bu tarihten itibaren sıkıntılı bir bekleyişin içine giren Akbulut, eşinin çocuk beklemesi nedeniyle hayatını sosyal güvence altına almak için önce muhtarlıktan fakirlik belgesi çıkardı sonra Kaymakamlı’ğa giderek ”Yeşil Kart” başvurusunda bulundu. Yeşil Kart başvurusu nedeniyle bir anda Türkiye gündemine oturan Kalp ve Damar Cerrahı Dr. Akbulut, amacının devleti protesto etmek olmadığını söyleyerek, ”Gerçekten ihtiyacım olduğu için bu başvuruyu yaptım. Yeşil karta gerçekten ihtiyacım vardı. Binin üzerinde benim durumunda olan doktor var. Şu anda işsizim. Benim en doğal hakkımdı bu başvuruyu yapmak” şeklinde konuştu. Kendisinin uzman bir doktor olduğunu söyleyen Akbulut, Doğu bölgelerinde gerekli altyapının olmadığı için şu an oralarda hizmet etmesinin mümkün olmadığını söyledi.