Doktor görevden alindi hastalar ortada kaldi

KIRIKKALE - Kirikkale'nin Karakeçili ilçesi devlet hastanesinde uzman doktorun yolsuzluk iddiasiyla görevden alinmasinin ardindan yatan hastalarin bir kismi taburcu edilirken, bazilari ise diger hastanelere sevk edildi.

Hastanede uzman doktor olmadigindan dolayi yatan hastalari evlerine göndermek zorunda kaldiklarini söyleyen hastane doktorlari, yatan hasta sayisinin 7 ile sinirli oldugunu ifade etti.

Alinan bilgilere göre, Kirikkale Vali Yardimcisi ve Karakeçili Ilçesi Kaymakam Vekili Bestami Alkan, bir süredir hastanede ihaleye fesat karistirildigi ve sahte rapor düzenlendigi yönündeki ihbarlar üzerine komisyon kurarak, Karakeçili Devlet Hastanesi’ni denetlenmesine karar verdi. Yapilan denetim sirasinda söz konusu bulgularin ortaya çikmasi üzerine kayit, belge ve defterler tutanak altina alinarak sorusturma baslatildi.

Sorusturma dosyalarindaki bilgiler isiginda Kaymakam Vekili Alkan, söz konusu iddialarda adi geçen Hastane Bashekimi Uzman Doktor Ferudun Karagöz ile Hastane Müdürü Cengiz Güler’i sorusturmanin güvenligi için görevden aldi.

Bes bin nüfuslu ilçede Karagöz’den baska uzman hekim bulunmadigi için, hastanede yatili tedavi gören hastalar taburcu edilerek evlerine gönderildi. Tedavisi daha agir olan hastalar ise Kirikkale Yüksek Ihtisas Hastanesi’ne sevk edildi.

Hastanede yatan hastalardan Gülizar Aslan (67) hastaneden niçin taburcu edildigini bilmedigini söyledi. Evinde yatalak hasta oldugunu söyleyen Aslan, evde hasta esiyle birlikte oldugunu ve hemen hemen hergün saglik ocagina gitmek zorunda kaldigini ifade etti. Bu arada görevden uzaklastirilan Bashekim Ferudun Karagöz’ün yerine vekaleten atanan Pratisyen Hekim Berkant Sasmaz, kendisi ile birlikte hastanede 5 pratisyen hekim, 3 hemsire ile günlük poliklinikleri takip ettigini söyledi. Sasmaz, pratisyen hekimlerin hasta yatisi yapma yetkilerinin olmamasi ve ancak bir hastaya 24 saat gözetimde tutma yetkilerinin olmasi dolayisiyla 18 Kasim’dan bu yana hastanede sadece poliklinik hizmeti verdiklerini bildirdi.