Doktor göreve başlamadan 30 gün rapor aldı

Burdur'da 3 köye hizmet veren Ürkütlü Beldesi Sağlık Merkezi'ni 10 aydır tek bir ebe idare ediyor.

Bu durumu öğrenen Vali Can Direkçi, “Sağlık konusunda tavizimiz yok. Hemen konuyu hakem hastaneye incelenmek üzere bildirin.” talimatını verdi.

Burdur’da düzenli olarak yapılan haftaya iyi başlangıç toplantısında Bucak ilçe merkezi, belde, kasaba ve köylerinin durumları konuşuldu.

Vali Can Direkçi önderliğinde yapılan toplantıya ilde görev yapan tüm kamu müdürleri, Bucak Kaymakamı Mehmet Yıldız ve ilçeye bağlı belediye başkanları katıldı. İlçe ve ona bağlı yerlerde yapılan hizmetler ile eksikleri anlatan Bucak Kaymakamı Yıldız, personel sıkıntısından bahsetti.

Bucak’ın sürekli geliştiğini hatırlatan Yıldız, mevcut kadronun daha fazla arttırılması için talepte bulundu.

Yıldız ilçe devlet hastanesi ve sağlık ocaklarının, doktor, uzman doktor, hemşire, anestezi teknisyeni ile yardımcı hizmetli ihtiyacı bulunduğunu önemle vurguladı. Daha sonra Bucak’a bağlı belediyelerin başkanları da söz aldı.

Bunlardan biri olan Ürkütlü Belediye Başkanı Mustafa Akgül, beldelerinde bulunan sağlık merkezinin 10 aydır doktor beklediğini söyledi.

Heybeli ve Yüreğli köylerine de bakan sağlık merkezinde bir ebeden başka hiç kimsenin bulunmadığını aktaran Akgül, acilen kendilerine personel takviyesi yapılmasını istedi. 3 köye hizmet edecek kapasitede bina ve teçhizatlarının bulunduğunu ancak bir doktor ya da hemşireleri olmadığını aktaran Akgül, “Köylümüz ve sağlık merkezimiz konum olarak önemli bir noktada bulunuyor. Antalya Burdur karayolunda meydana gelen kazalarda da etkin rol oynayabilecek bir sağlık merkezine sahibiz. Ancak yaklaşık 10 aydır tek ebe ile sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bucak Sağlık Grup Başkanı Dr. Mehmet Konu ise Ürkütlü Sağlık Merkezi’ne Vali Direkçi’nin talimatı ile Dr. Umut Ciltemek’in atandığını ancak kendisinin tek kalemde 30 gün rapor aldığını söyledi.

Normalde 20 gün rapor almak için hastanede yatmak gerektiğini dile getiren Konu, “Isparta Devlet Hastanesi’nden kendisine 1 aylık rapor verilmiş. O yüzden Ürkütlü hala doktorsuz bekliyor.” dedi.

Bunu duyan Vali Direkçi, sinirlenerek Ciltemek hakkında acilen soruşturma başlatılmasını istedi.

Durumun hemen hakem hastane tarafından incelenmesini isteyen Vali Direkçi, “Sağlık bizim için eğitimle birlikte en çok değer verdiğimiz konular arasında. Bu konularda ihmal ve suiistimali asla göz ardı etmeyiz. Alınan rapor incelenerek, gerekli işlemler yapılacaktır.” şeklinde konuştu.