Doktor hastadan rüşvet alırken yakalandı

Manisalı Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı T.Y.B., kaçak çalıştırdığı muayenehanesinde hastadan rüşvet alırken polis tarafından suçüstü yakalandı.

10 çocuk annesi Perinaz Uruç (41), 7 yaşındaki hasta kızı Mizgin Uruç ile birlikte geçen hafta perşembe günü Manisa Devlet Hastanesi’ne gitti. KBB Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. T.Y.B., Mizgin’in boğazında kist olduğu teşhisini koydu. Doktora bir gün sonra ikinci kez giden aile, T.Y.B.’nin hastanede olmadığı öğrenince muayenehanesine gitti. Doktorun kendilerinden 300 YTL istediğini vurgulayan anne Perinaz Uruç, “Yeşil kartlı olduğumuzu, kocamın çalışmadığını, çocuklarıma bakmakta güçlük çektiğimi söyledim. Bunun üzerine doktor ‘paran yoksa git evinde otur’ dedi.” diye konuştu.

Çaresiz ailenin büyük oğlu Celalettin Uruç, 300 YTL borç buldu. Manisa Adliyesi’ne gidip savcılığa durumu anlatan Celalettin Uruç, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne yönlendirildi. Burada paraların seri numaraları alındı. T.Y.B.’nin Uruç’tan paraları aldığı sırada polis muayenehaneyi bastı. Gözaltına alınan T.Y.B. çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İlkokul birinci sınıf öğrencisi Mizgin ise Manisa Devlet Hastanesi tarafından ameliyat için Celal Bayar Üniversitesi’ne sevk edildi.

T.Y.B. ise iddiaları kabul etmediğini söz konusu hastanın ailesinin 7 aydır peşinde olduğunu söyledi. T.Y.B., “Aldığım para, muayenehanem resmi olarak açık olduğu dönemden kalan bir borçtu.” dedi.

Manisa İl Sağlık Müdürü Ziya Tay ise Devlet Hastanesi’ndeki durumu başhekimden öğrendiğini ifade etti. Şu anki durumun iddiadan ibaret olduğunu açıklayan Tay, olayın tüm sağlık camiasına mal edilmemesini istedi. Tay, “Olay şu anda mahkeme aşamasında. Biz de bir ekip kurup soruşturma yapacağız. İl sağlık müdürü olarak böyle bir iddianın ortaya çıkmasından üzüntü duyuyorum.” diye konuştu.