Doktor Yiğitbaş’tan şok açıklama!

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Rafet Yiğitbaşı, yeni ölüm vakalarının olabileceğini açıkladı.

Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi’nde yaşanan bebek ölümleri ile ilgili Çocuk Sağlığı Bölümü önünde basın mensuplarına açıklama yapan Prof. Dr. Yiğitbaşı, hastanede 5 ağır hasata bebeğin bulunduğunu ve yeni ölümlerin olabileceğini söyledi.

Başhekim Yiğitbaşı, bugün (perşembe) 16:30’da bir bebeğin daha öldüğünü söyleyerek, “Ünitede 1’i çok ağır, 4 ağır olmak üzere 5 bebek bulunuyor. Bugün-yarın başka bebekler kaybedebiliriz, ancak bu ölümlerin hepsini enfeksiyonel hastalıklara bağlamak doğru olmaz.” diye konuştu. Ölen bebeklerden alınan kan, kültür sonuçlarında “patojel bakteriye” rastlanmadığını ifade eden Prof. Dr. Yiğitbaşı, araştırmaların sürdüğünü söyledi.

Ölümlere sebep olan bakteriyi araştırmak için İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan heyetin başında bulunan Prof. Dr. Recep Öztürk ise, bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda “Pscudamanes Aeroginasa” isimli bir bakteri üzerinde younlaştıklarını, büyük oranda ölümlere bu bakterinin sebep olduğunu belirterek, “Ancak bu kesin sonuç değildir. Araştırmalarımız devam edecek.” dedi. Öztürk, ölen bebeklerde de, hasta olan bebeklerdeki ile aynı mikrobun bulnmasına dikkat çekti.

Öte yandan, Başhekim Yiğitbaşı, araştırma heyetine Marmara Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Önder Özgüven’in de katıldığını açıkladı.