Doktorlar 5 ay ömür biçmişti…

Doktorların 20 yıl önce 5 ay ömür biçtiği Azmi Karalı (56), iyileştiği Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne vücudunu kadavra olarak bağışladı.

Çanakkale’de esnaflık yapan Karalı, kendisini ameliyat eden doktorlara minnet borçlu olduğunu belirtiyor.

Azmi Karlı, 1983 yılında aniden rahatsızlandı. İstanbul, Ankara ve yurtdışında birçok defa doktora giden Karalı’nın rahatsızlığının sebebi bir türlü bulunamadı.

Son olarak 1985 yılında Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde muayene olan Karalı’nın beyniyle beyinciği arasında yumurta büyüklüğünde bir tümör olduğu saptandı.

Karalı, 1985 Mart ayında ilk defa Bursa’da bıçak altına yattı. Ameliyattan sonra yüzünün sol tarafı ve vücudunun sağ tarafı felç oldu. Ardından dördü beyin olmak üzere 11 ameliyat geçiren Karalı, yaşama hırsının da yardımıyla hayata küsmeyerek hastalıkla mücadele etti ve felçli kısımları kısmen de olsa çalışmaya başladı.

Ömrünün 20 yılını hastaneye gidip gelmekle geçiren Azmi Karalı, eşine az rastlanır bir girişime imza attı. Kendisini oraya ait hissettiğini söyleyen Karalı, “1985 yılına kadar gittiğim her yerden, 5 ile 8 ay arasında yaşayacağımı söylediler. Üzerinden 20 yıl geçti, hâlâ hayattayım. Bu UÜ Tıp Fakültesi’ndeki doktorların başarısı. Ben de oraya gide gele kendimi öğrenci gibi hissettim.” dedi.

Fakültedeki öğrencilerin ve stajer doktorların fare ya da diğer hayvanlar üzerinde uygulamaya yaptığını gören Karalı, vücudunu kadavra olarak bağışlamaya karar verdi.

Ailesinin bu duruma karşı çıktığını anlatan Karalı, “Şu anda bile karşılar, kabullenemiyorlar ama ben bütün prosedürleri tamamladım. Noterde, şahitlerle birlikte vücudumu kadavra olarak bağışladığıma dair kağıt imzaladım. Bir nüshası bende, diğer nüshası fakültede. 2 çocuğum ve eşim, bu duruma karşı çıkıyor. 14 ve 8 yaşlarındaki iki torunum ise bana destek veriyor.” şeklinde konuştu.

Organ bağışının bir iki hastaya şifa vereceğini ifade eden Azmi Karalı, “Öldükten sonra böbreğimle ya da kalbimle sadece bir insana şifa olabilirim ama vücudumu kadavra olarak kullanacak öğrenciler, kendilerini daha iyi geliştirecek ve böylece daha çok insanın hayatının kurtarılmasına hizmet edeceğim.” dedi.