Doktorlara saldıran iki sanık ceza aldı

İzmir'in Aliağa ilçesinde, doktorlara şiddet uyguladıkları ve hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan 2 sanığa, toplam 15 ay hapis cezası ile 9 bin 80 lira para cezası verildi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde, doktorlara şiddet uyguladıkları ve hakaret ettikleri iddiasıyla yargılanan 2 sanığa, toplam 15 ay hapis cezası ile 9 bin 80 lira para cezası verildi.

        Aliağa Devlet Hastanesi’nde görevli Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Sedat Ekinci’ye, 2011 yılında sözlü ve fiziksel saldırıda bulunduğu öne sürülen S.A. hakkında açılan dava sonuçlandı. Aliağa Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, S.A.’ya, yaralama suçundan 3 bin lira, hakaret suçundan 10 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, sanığın önceden sabıkasının bulunması nedeniyle cezayı ertelemedi.

        Yine Aliağa Devlet Hastanesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gülhadiye Akbaş’ı tehdit ettiği iddiasıyla aynı mahkemede yargılanan A.G.’ye, tehdit suçundan 5 ay hapis, hakaret suçundan ise 6 bin 80 lira para cezası verildi. Mahkeme, sanık A.G.’nin sabıkasının bulunmaması nedeniyle hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

        Konuyla ilgili İzmir Tabip Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Hekime şiddetin gerçekleşmemesi için alınması gereken önlemlerin yanı sıra şiddet gerçekleştikten sonra caydırıcı yaptırımların olması da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Türk Tabipleri Birliği tarafından hazırlanan kanun önerisinin bir an önce gündeme alınması ve yasalaşması gerekmektedir.” denildi.