Doktorlardan en fazla onlar şikayetçi oldu

Doktorlardan geçen yıl en çok ev hanımları şikâyetçi oldu. Hastanelerdeki Hasta Hakları Birimleri'ne 2009 yılı boyunca 130 bin vatandaş başvurusu yapıldı.

Hastaların hedefinde ise uzman ve pratisyen hekimler yer alırken, hastanelerde şifa arayan vatandaşlar, hizmet alamamaktan yakındı.

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hasta Hakları Şubesi istatistiklerine göre hasta hakları kurullarına toplan 130 bin başvuru yapıldı. Bunların 18 bini kurul görevlilerince değerlendirilirken 112 bin 959’u yerinde hastanede çözüldü. Aldığı sağlık hizmetinden memnun olmayanların yaş durumuna bakıldığında 41 yaşın üzerindekiler başı çekiyor. Gençler ise şikâyette bulunmuyor. Memnuniyetsiz 100 hastadan sadece 13’ü 20 yaş altındaki vatandaşlardan oluşuyor.

Hasta haklarına başvuranların meslek durumunda ise ilginç bir durum göze çarpıyor. Ev hanımları en çok şikâyetçi meslek grubu. Muayene ve tedavilerden en az şikâyet işsizler ve emeklilerden geldi.

POLİKLİNİKLERDE HİZMET ALAMIYORUZ

Hastaneye şifa bulmak amacıyla giden vatandaşlar en çok poliklinik hizmetlerinden şikâyetçi oldu. Memnuniyetsiz 100 hastadan 43’ü polikliniklerde sunulan tedavilerden şikâyetçi oldu. Hastaların yüzde 17’si acil servislerden hoşnut olmadığını Sağlık Bakanlığı’na iletirken, ‘hizmetten genel olarak yararlanamama’ başı çekti.

Yapılan başvuruları değerlendiren kurullar, Hasta Hakları Kurulları şikâyetlerinin yüzde 53’ünde ihlal olmadığını belirtti. Yüzde 14’ünde ise hastanın haklı olduğu ortaya çıktı. Hasta hakları ihlallerinin yüzde 70’nin çalışandan kaynaklandığı kaydedildi.