Doktorların zorunlu hizmet artı puanı gündemde

Zorunlu hizmet bölgelerine gidecek doktorlara, TUS'ta artı puan gündemde

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, zorunlu hizmet bölgesine gidecek doktorlara, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) artı puan verilmesine ilişkin doktorların talebinin Anayasa hukuku açısından değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bu talebin hukuka uygun olması halinde düşünülebileceğini söyledi.
TBMM’de gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Recep Akdağ, bu uygulamanın doktorların doğuya gitmesini hızlandırıp hızlandırmayacağına ilişkin bir soru üzerine, mecburi hizmet yükümlülüğü bulunduğunu hatırlatarak, böyle bir imkan sağlanmasa bile, hekimlerin bölgeye gideceğini kaydetti. Bakan Akdağ, mecburi hizmet olmasına karşın, TUS’ta artı puan verilmesinin faydalarının olabileceğini söyledi.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ise kamuoyunda tartışılması için konuyu gündeme getirdiğini belirterek, sadece zorunlu hizmet bölgeleri değil, mahrumiyet bölgesi kabul edilen tüm yerlere gidecek doktorlara TUS’ta artı puan verilmesinin faydalı olacağını söyledi. Devlet Planlama Teşkilatı’nın zorunlu hizmet bölgelerini mahrumiyet derecesine göre 6 bölgeye ayırdığını anlatan Erdöl, buradaki mahrumiyet derecesine göre doktorlara artı puan verilebileceğni kaydetti.

Konunun henüz düşünce aşamasında olduğunu vurgulayan Cevdet Erdöl, Sağlık Bakanlığı ile görüşeceklerini, Bakanlığın olumlu bakması halinde konuyu bir yasa teklifiyle Meclis gündemine getireceklerini söyledi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doktorlara askerlik yapmada bir kolaylık tanınması yönünde bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine, ”Kanun hazırlanırken, silahlı kuvvetlerimizle görüştük. TSK’da da hekim ihtiyacı olduğu için onlar sıcak bakmadılar. Öğretmenlik yaparken askerlik yapması gibi durumlar söz konusu olmuştu. Genelkurmay Başkanlığı’nın öğretmen ihtiyacı yok ama hekim ihtiyacı var. Kendi aramızda konuşuruz, konuyu çözüme bağlayabiliriz” dedi.