Dolandırıcı derneklerin halktan aldığını halka geri verdi

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV) İçişleri Bakanlığı, halk ve kamudan yasal olmayan yollarla para toplayan dernekleri kapattıktan sonra gelirlerini toplum yararına çalışan derneklere dağıttı.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (KRV) İçişleri Bakanlığı, halk ve kamudan yasal olmayan yollarla para toplayan dernekleri kapattıktan sonra gelirlerini toplum yararına çalışan derneklere dağıttı. İçişleri Bakanı Ralf Jäger, yaklaşık 58 bin Euro tutarındaki parayı ‘toplumun tutkalları’ olarak tarif ettiği derneklere verdi.

Bakanlığa geldiğinden beri çetelerle mücadele konusunda yoğun bir çalışma yürüten Jäger, çetelerin ellerinde binlerce Euro tutarındaki paralara el koydu. Bakanlık, uzun çalışmalar sonucunda halktan ve kamudan haksız yere elde edilen ‘illegal’ milyonların yine halka verilmesini sağladı. Eyalette faaliyet gösteren ve amme hizmeti ile topluma faydalı işler yapan dernekleri tespit eden bakanlık, çeşitli bakanlıklarla irtibat kurarak paraların bu derneklere yasal olarak ve gönül rahatlığıyla verilebileceğini bildirdi.

Çetelerden alınan milyonların halka tekrar hizmet olarak gitmesi için araştırılan dernekler arasından on tanesi seçildi. Bakan Jäger toplam 58 bin Euro değerindeki çekleri bu on derneğe teslim etti. Her biri 5 bin771 Euro değerinde çek alan on dernek daha ziyade çocuk, genç ve ailelere hizmet verenler arasından seçildi. Derneklere çeklerini veren İçişleri Bakanı Jäger, “Siz toplumumuzun tutkallarısınız!” dedi. Uygulama ile, yetkililerin çetelerden elde edilen paraları ceplerine indirdiği yönündeki düşüncelerin de önüne geçtiklerini belirten bakan, bu şekilde yaptıkları faydalı işlerin de farkına varılacağını ifade etti.

2012 yılında kamu hizmeti yaptıkları sanılan derneklere yapılan baskınlarda, üyelerinden ve halktan yasal olmayan bağışlar aldıkları ve bunların da büyük oranda yasal olmayan yollara harcandığı tespit edilmişti. Kapatılan altı dernekten dördünün Dortmund, Aachen, Köln ve Hamm’da faliyet gösteren aşırı sağ dernekler, Köln’deki ‘Hells Angels’ ile Aachen’deki ‘Bandidos’ adlı rockçı dernekler olduğu öğrenildi.

Kapatılan derneklerden birinin insanlardan para toplarken, “Kaza anında daha hızlı ambulans hizmeti sunmak için para topluyoruz!” bahanesi uydurduğunu söyleyen Bakan Jäger, bu şekilde halkın vicdanının suistimal edildiğine işaret etti.

Bağışı alan dernekler yaptıkları açıklamada ‘illegal’ para almaktan gocunmadıklarını, bağışı yapan şahsın zaten ‘amme hizmeti’ni şart koştuğunu ve kendilerinin de resmi olarak ‘amme hizmeti yapan dernek’ (Gemeinnützigkeit) statüsünde olduklarına vurgu yaptılar.

Mönchengladbach’taki “Zornröschen” derneğinden Monika Schiffer sevincini şöyle dile getirdi: Bu çek ile dört sabit çalışanımızın maaşını ödeyeceğiz. Ayrıca çocuk tacizlerini önleme projelerimize harcayacağız!