Dolandırıcılar velilere dadandı

Van Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube ekipleri, kendilerini Milli Eğitim görevlisi olarak telefonda tanıtarak öğrenci velilerini dolandıran biri suçüstü olmak üzere 2 kişiyi yakaladı.

Emniyet görevlileri, Hacıbekir Mahallesi’nde ikamet eden, S. Ö. ve A. A. isimli şahısların telefonlarını arayarak kendisini 30 Ağustos İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Serdar olarak tanıtan bir dolandırıcıyı suçüstü yakaladı.

Velilere okuyan çocuklarına yardımda bulunacaklarını söyleyip, yardım alabilmeleri için dilekçe imzalatan dolandırıcı S.Y., fakirlik kağıdı çıkartacaklarını anlatarak fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopilerini almak suretiyle dolandırıcılık olayını gerçekleştirdi.

Toplam 15 ayrı dolandırıcılık ve hırsızlık suçundan kaydı bulunan S. Y. isimli dolandırıcı, yapılan operasyonda öğrenci velisi A. A. ile birlikte ilin Beşyol mevkiinde bulunan yer altı çarşısında görüşmeleri sağlanarak suçüstü yakalandı.

İkinci dolandırıcılık olayında ise Yeni Mahalle’de ikamet eden M. A.K. ve Ş.K. isimli veliler de bu yolla dolandırıldı. Velilerin ev telefonunu arayarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aradığını ve okuyan çocuklarının adına yapılan çekiliş neticesinde beyaz eşya kazandıklarını söyleyen S. Y., velilere ait eve giderek evde inceleme yapıp verilecek olan eşyaların nakliye bedeli olarak 17 YTL parayı ve kimlik bilgilerini aldı.

Velileri bu yolu kullanarak dolandıran şüpheli S. Y., Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi. Savcılığa sevk edilen dolandırıcı serbest bırakıldı.