Dolapdere Caddesi 3 ay trafiğe kapatılacak

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yetkilileri, Kasımpaşa Dolapdere Havzası'nın atıksu ve yağmur suyu ayrımı çalışmaları nedeniyle Dolapdere Caddesi'nin 3 ay trafiğe kapatılacağını duyurdu.

İSKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Dolapdere Bölgesi’nde her yağmur sonrasında mevcut tonozun yetersiz olması sebebiyle yaşanan sel baskınlarına son vermek amacıyla yürütülen “Avrupa Yakası 2. Kısım Müteferrik Atıksu ve Yağmur suyu Kanal İnşaatı” kapsamında, Dolapdere Havzası’nın atıksu ve yağmur suyu ayrımı inşaatının gerçekleştirileceği belirtildi. Proje kapsamında çapları 700 ila 3000 milimetre arasında değişen bin 882 metre yağmur suyu hattı ile, çapları 300 ila 800 milimetre arasında değişen 3 bin 580 metre atıksu kanalı döşenecek. İnşaatın tamamlanmasıyla mevcut durumda karışık sistem çalışan tonozun, yağmur suyu ve atıksu hattında ayrım yapılarak atıksuların Kuzey Haliç Kolektörleri vasıtasıyla Baltalimanı Atıksu Arıtma Tesisi’ne, yağmur sularının ise tünel vasıtasıyla Haliç’e ulaşması sağlanacak. Açıklamada, “Projesi 2005 yılında tamamlanan ancak eğitim ve öğrenim sezonu sebebiyle trafiği olumsuz yönde etkilememek için okulların tatilinden itibaren başlayacak proje inşaatı, normal iş bitirme süresi 6 ay olmasına rağmen vardiyalı çalışmak suretiyle 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete alınacak.” denildi.

Bölgede bulunan elektrik, doğalgaz ve telekom gibi yoğun altyapı sebebiyle açık kazı uygulanacak sistem sayesinde bölgede yaşanan sel baskınlarının son bulacağının belirtildiği açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) ile alternatif ulaşım güzergahlarının belirlendiği bölgede inşaat süresince Dolapdere Caddesi’nin trafiğe kapatılacağı ifade edildi. Açıklamada, “Bölgeyi atık suların taşmadığı, sel baskınlarının yaşanmadığı daha temiz bir çehreye kavuşturmak için yürütülen çalışmalar esnasında çevrede oluşabilecek rahatsızlıkları en az düzeye indirmek için bölgenin trafik yükünün en az olduğu yaz aylarında gerçekleştirilecek proje inşaatı, 20 Haziran 2006 tarihinde başlayacak ve okul sezonu açılmadan bitirilecek.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, projenin toplam maliyetinin 11 milyon 160 bin YTL olarak belirtildi.