Dolaplar yumurtayla doldu taştı

Türkiye'nin yumurta üretim merkezlerinden Afyonkarahisar'ın Başmakçı ilçesinde üreticiler Mudurnu gibi olmaktan korkuyor.

Vergi ve sigortaları ödememiz mümkün değil. İlçeye ve devlete trilyonluk girdi sağlayan bir sektör batmak üzere” dedi.
Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesinde tavukçuluk sayesinde aylık gelir 11 milyon YTL’yi buluyor. 9 bin nüfuslu ilçede, 7 bine yakın kişinin geçim kaynağı haline gelen yumurtacılığın 33 yıllık mazisi var. İlçenin hemen hemen neredeyse tamamına yakını bu sektörden kazancını sağlıyor. Nakliyesi, yemcisi, hatta atarabacılar bile kümeslerden yumurta taşıyarak ekmek parası kazanıyor. Başmakçılılar, devlete trilyonlarca vergi ödediklerini söylüyor.

Başmakçı Yumurtacılık Kooperatifi Başkanı Muhammed Şentürk, ilçede ilk tavukçuluğun 1974 yılında dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in köy tavukçuluğunu geliştirme projesiyle başladığını söyledi. O dönemlerde bir kaç ailenin tavuk çiftliği kurmasının ardından kısa bir süre sonra ilçede herkesin tavuk beslemeye başladığı ifade eden Şentürk, ilerleyen yıllarda bir kooperatif kuran üreticilerin Türkiye’de yumurta fiyatlarının belirlenmesinde söz sahibi olur hale geldiğini ifade etti. Gelinen noktada birçok üreticinin zarar ettiğini ve dayanma gücü kalmadığından işletmelerin kapanmakla karşı karşıya kaldığını belirten Şentürk, Mudurnu gibi batmaktan korktuklarını dile getirdi. Şu ana kadar üreticilerin kooperatifin gücü ile ayakta kaldığına değinen Şentürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Çıkma tavuklar için verilen 1,1 YTL’lik destekte işi çözmüyor. Zaten şimdiye kadar üretici çıkma tavuklara sürekli yem yedirerek zarar etti. Şu anda ise yem parası bulamadığı için aç bırakarak itlaf edilmesini bekliyor. Günlük 500 bin adet yumurta üretiliyor, her taraf yumurta ile dolup taştı. Zarar trilyonları buldu.”

Bugünlerde ilçedeki üreticiler oldukça endişeli. Babalarının 33 yıl önce kurdukları işletmeleri devralan genç üreticiler ayakta kalma mücadelesi veriyor. Başmakçı’da yaklaşık 300 tavuk çiftliğinde 2 milyona yakın tavuk bulunuyor. Bunun 500 bininin itlaf edilmesi bekleniyor. Çetin Bozdaş, 23 yıldır bu işle uğraşıyor. 2 yıldır sallantıda olan sektörün son krizle birlikte iyice zarar ettiğini belirterek, “Mudurnu gibi biz de batarsak hiç kimse şaşırmasın. İtlaf edilecek tavukları bekliyoruz. Onlardan sonra birçok üretici kümes kapatacak. 15 bin tavuk var. Bunları neyle besleyeceğiz” sözleriyle sıkıntılarını ortaya koydu.

Başyem Yumurtacılık Genel Müdürü Faruk Aktaş ise, aylık 10 milyon YTL’lik girdiye sahip ilçenin Mudurnu gibi olmasından korktuklarını söyledi. 9 bin nüfuslu ilçede nakliye, ilaç, tarım ve insanların çiftliklerde çalışarak geçimini sağladığına değinen Aktaş, sektörde bir çok işletmenin 3 ay içerisinde kapanmasından endişe duyulduğunu belirtti. İtlaf edilecek olan tavuk başına verilen 1,1 YTL’lik desteğin de çözüm olmadığını kaydeden Aktaş, üreticinin kazandığı parayı yine ilçe ekonomisine aktararak ekonomik gelişmesine önemli katkılar sağladığına değindi.

Ramazan Kök isimli üretici ise 20 bin tavuk besliyor. Bunun 10 bininin itlaf edilmesini bekliyor. Tanesini 5 milyona malettiği tavuklar için devletin 1,1 YTL destekleme verdiğini kaydeden Kök, “Varımızı yoğumuzu tavuklara yatırdık. Kendimi bildim bileli bu işle uğraşıyorum. 10 bin tavuk itlaf edilecek. Arabamı, arsamı satım en zararla kurtulmak için çalışacağız. Ancak çok fazla dayanabileceğimizi sanmıyorum. Benim durumumda olan birçok arkadaş var. Zaten bıraktıktan sonra bir daha da bu işe başlayamayız” şeklinde konuştu.

İlçede herkesin bu işle geçimini sağladığına değinen bir diğer üretici Hamza Sarıgül, gelinen noktayı üzüntü verici olarak değerlendirdi. Sarıgül, “Şimdiye kadar devlet bu sektöre ciddi anlamda hiçbir destek vermedi. Fakat bu sektör devlete çok şeyler verdi” dedi. Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi, Türkiye’de 1976 yılında kurulan 13 kooperatiften şu ana kadar ayakta kalan tek kooperatif.