Dolar fırladı yerli pamuğa talep arttı

Döviz piyasalarındaki hareketlilik, uzun süredir istikrarlı seyreden pamuk fiyatlarında da önemli bir sıçramaya sebep oldu.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, dolardaki artışla birlikte ithal pamuğun cazibesini yitirdiğini ve yerli pamuğa talebin arttığını söyledi.

5 Ocak 2004 tarihinde 2.62 YTL’yi gördükten sonra fiyatı sürekli gerileyen Ege Standart 1 tipi pamuklar, o yılın Eylül ayına kadar 2 YTL’nin üzerinde tutunmayı başarsa da, özellikle 2005 başından itibaren hızla değer kaybetmişti. Dolar kurunun 1.28 olduğu 1 Mart 2005 tarihinde 1.58 YTL ile “taban” yapan Ege pamuğu, üreticiyi tam anlamıyla hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu hayal kırıklığı da, Ege’deki pamuk ekim alanlarının biraz daha küçülmesi anlamına geliyordu. Nitekim 2005-2006 sezonunda Ege Bölgesi’ndeki pamuk ekim alanları 176 bin hektardan 143 bin hektara geriledi. Küçülme oranı yüzde 18.50 olmuştu. Ancak son dönemde döviz kurlarından yaşanan olağanüstü hareketlilik, uzun süredir durgun seyrini sürdüren pamuk piyasasını da yeniden canlandırdı. Son hafta itibariyle alıcının 2.30, satıcının 2.35 YTL. teklif ettiği piyasada tüccar 2.20’den işlem yaparken, Tariş’in fiyatları 2.35’e kadar yükseldi. Bu da 2 ay öncesine göre yaklaşık yüzde 27’lik fiyat artışı demekti.

Pamuktaki son hareketliliği değerlendiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, fiyatlardaki yükselişe rağmen piyasada belirsizlikten kaynaklanan bir gerginlik olduğunu vurguladı. Halen Ege bölgesinde yaklaşık 25 bin tonluk pamuk stoğunun bulunduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Yemişçi şöyle devam etti:

“Bir kere bu dönem itibariyle yurt dışında, Ege pamuğu kalitesinde ürün bulmak çok zorlaştı. Ayrıca uzun süredir düşük kurla büyük sıkıntı çeken tekstil ve hazırgiyim ihracatçıları, döviz kurundaki artışı fırsat bilerek kapasite artırımına gidiyor. Ama Ege pamuğu fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni, elbette ithal pamuğun artık ‘pahalı’ bir ürün olması ve cazibesini yitirmesidir.”

Yerli pamuğun yeniden ilgi görmesinin sektör açısından memnuniyet verici bir gelişme olduğunu anlatan Yemişçi, “Keşke bu hareketlilik, pamuk ekim zamanında yaşansayd. Hükümetin verdiği yüksek primle birleştiğinde, bunun etkisi çok daha büyük olurdu. Üretici o zaman daha farklı düşünürdü ve daralan ekim alanlarımız yeniden ve hızla büyüyebilirdi” dedi.