Dolar seçim öncesine geri döndü: 265 TL

Dolar fiyatları seçim öncesindeki noktaya geri dönerek 2,65 TL oldu.

Dolar/TL, yurt dışında Yunanistan’la ilgili iyimserlik ve yurt içinde koalisyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanabileceği beklentisi ile seçim öncesi seviye olan 2,6615’in altına geriledi.

7 Haziran genel seçimlerinde hiçbir partinin tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edememesinin etkisiyle 2,8097 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL, yaklaşık bir hafta boyunca 2,76-2,73 bandında hareket etmişti.

Yurt içinde koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik yapıcı söylemlerin artması, yurtdışında ise geçen hafta ABD merkez bankası’nın (Fed) faizleri değiştirmemesi, Başkan Janet Yellen’in güvercin açıklamaları ve ABD’de açıklanan verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi gibi nedenlerin etkisiyle dolar/TL 2,70’in altına gerileyerek haftayı 2,6950 seviyesinden tamamlamıştı.

Geçen haftaki pozitif havanın bugün de devam etmesiyle aşağı yönlü hareketini sürdüren dolar/TL, 2,6615’in de altına gerileyerek seçim öncesine geri döndü.


Analistler, yurt dışında risk iştahının artmasıyla gelişmekte olan ülke varlıklarına karşı ilginin çoğaldığını belirterek, TL’nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha iyimser tepki verdiğini ifade ediyor.

Yurt içinde koalisyon görüşmelerinin olumlu sonuçlanması ve yurt dışından gelen pozitif atmosferin devam etmesi durumunda dolar/TL’nin 2,65’in altına inebileceğini öngören analistler, 2,70’in direnç konumunda takip edileceğini dile getiriyor.

SEÇİM SONRASI REKOR

Dolar, seçimlerin hemen ardından baş gösteren belirsizliğin etkisiyle 2,80 seviyesini aşarak tarihi rekora imza atmıştı.