Dolarda düşüş devam ediyor

Merkez Bankası, bugün düzenleyeceği döviz satım ihalesinde en fazla satacağı döviz miktarını 500 milyon dolar olarak belirlerken, açıklama ardından ABD dolarında düşme devam etti.

”Merkez Bankası’nca 26 Haziran 2006 tarihinde yapılan ‘Döviz Satım İhaleleri ve Yeni Türk Lirası Depo Alım İhalelerine’ ilişkin basın duyurusunda, dalgalı kur rejimi ilkelerine bağlı kalarak, dışsal koşulların, belirsizliklerin ve spekülatif davranışların kurlarda ekonominin temellerinden kopuk ve piyasalardaki istikrarı zayıflatan aşırı oynaklıklara duyarsız kalınmayacağı, döviz piyasalarında likiditenin azaldığı, sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlemlendiği ortamlarda, ihale yöntemi ile piyasaya döviz likiditesi sağlanacağı, döviz satım ihale tutarlarının ihtiyaç duyulan günlerde saat 10.00’da kamuoyuna açıklanacağı belirtilmişti.”
Açıklamada, bu çerçevede bugün, ihale tutarı en fazla 500 milyon doları olmak üzere döviz satım ihalesi düzenleneceği ifade edildi.
Ayrıca, Merkez Bankası, bugün düzenleyeceği YTL cinsinden depo alım ihalelerinde en fazla tutarı 750 milyon YTL olarak belirledi.
Banka’dan yapılan açıklamada, dünden itibaren 1 ve 2 hafta standart vadeli YTL Depo Alım ihalesi işlemlerine başladığı, her iki ihalede alınacak toplam tutarın en fazla 500 milyon YTL olarak belirlendiği ifade edildi. Piyasa gelişmeleri paralelinde YTL depo alım ihalelerinde alınacak toplam tutarın likidite durumu dikkate alınarak günlük olarak açıklanmasının kararlaştırıldığı ifade edilen açıklamada, bugün için YTL depo alım ihalelerinde alınacak en fazla tutarın 750 milyon YTL olarak tespit edildiği bildirildi.
Diğer yandan, Merkez Bankası’nın açıklaması ardından ABD dolarındaki düşme hızı arttı. Sabah saatlerinde serbest piyasada dolar 1.7040 YTL, Euro 2.1350 YTL’den işlem görürken, şu sıralar dolar 1.6525 YTL, Euro ise 2.0878 YTL’den işlem görüyor.