‘Domaniç’teki yatırımlar ivme kazanıyor’

Kütahya'nın Domaniç ilçesi Belediye Başkanı Yakup Yardımcı, ilçedeki yatırımların ivme kazandığını belirtti.

Şimdiye kadar yapılamayan yatırımların kendileri zamanında yapılmaya başladığını ve bunun Domaniç için büyük bir kazanç olduğunu dile getiren Yardımcı, ilçede adi kaldırım taşı ile döşenmiş yollarda altyapısı ile birlikte 8 bin metre sıcak asfalt kaplaması yapıldığını aktardı. Stabilize cadde ve sokaklara altyapısı ile birlikte 17 bin metre kare beton parke taşı döşendiğini söyleyen Yardımcı, “İlçemiz muhtelif cadde ve sokaklarına altyapısı ile birlikte 35 bin metre kare soğuk asfalt kaplaması yapıldı. 700 metre uzunluğunda 300’lük tripleks PVC borusu ile kanalizasyon hattı, içme suyu şehir şebekesine ilave olarak bin metre uzunluğunda içme suyu borusu döşendi. Ayrıca, ilçemiz muhtelif yerlerinde bulunan mahalle çeşmeleri yıkılarak yerine daha estetik ve modern çeşmeler yapılmaya başlandı.” şeklinde konuştu.

Bakımsız ve düzensiz olan ilçe mezarlığının da revize edildiğini hatırlatan Yardımcı şöyle konuştu: “Mezarlık içinde parselasyon yapılarak daha düzenli hale getirilmiş ve mezarlık içinde yaya ve araç yolları açılmıştır. Yıkılmış durumda olan ilçe mezarlık duvarlarını da yenilemiş bulunuyoruz. Belediyemize ait olan taş basma makinesinde cadde ve sokaklarda kullanmak üzere 2 bin metre bordür taşı basılmıştır. İçme suyu isale hattına dinlendirme havuzu yapılmıştır. Ayrıca, Bahçelievler Belediyesi’nden kamyonet, oturma bankı ve plastik çöp konteynırı alındı.”

Sosyal faaliyetler kapsamında Ebe Çamlığı’nda yaz tatilinde okul çocuklarının kamp yapmalarına yardımcı olunduğunu vurgulayan Yakup Yardımcı, Ramazan ayında iftar çadırı kurularak fakir, kimsesiz ve muhtaç kimselere iftar ve sahur yemeği verildiğini de sözlerine ekledi. Toplu sünnet merasimi tertip edilerek 26 fakir ailenin çocuğunun sünnet ettirildiğini de hatırlatan Yardımcı, “İlçemizde her yıl düzenlenen Geleneksel yağlı pehlivan güreşleri ile birlikte halk gecesi düzenlendi. Yüksek Okula ilave olarak bölüm açılmasında ve inşaatın başlanmasında her türlü imkanlarımızla destek verdik. Eski S.S.K. hastanesinin kanalizasyon hattını tripleks boru ile yenilendi ve binanın iç kısmında tamirat ve temizlik yapıldı.” diye konuştu.

2006 yılı yatırım programını da anlatan Başkan Yardımcı, “İlçemiz Cumhuriyet meydanı ve meydana çıkan ana yollarda Domaniç’e yakışır bir şekilde meydan ve yol düzenlemesi, su ve kanalizasyon şebekesinin yenilenmesi, yağmur suları için drenaj kanalı, yol üst sathının beton parke taşı ile kaplaması, meydan içerisinde havuz ve oturma yerleri yapılacak. Bunların yaklaşık maliyeti 350 bin YTL’dir” ifadesini kullandı.

İlçede stabilize durumda bulunan ve yağışlı havalarda devamlı çamur olan yollarda 10 bin metrekare beton parke taşı ile döşeme yapılarak daha temiz bir Domaniç için çalışılacaklarını ifade eden Başkan Yardımcı, “Yeni imara açılmış yerlerde içme suyu ve kanalizasyon şebekelerine ilave, her mahallemize çocuk parkı ve dinlenme parkı yapılacak. Mahalle çeşmelerinin yenilenmesine devam edilecek. Kanalizasyon şebekesi için sıvı atık arıtma tesisi için yer tahsis işlemleri tamamlandı. Proje işlerinin bitmesi ve mali kaynak teminin akabinde tesisin yapımına başlanılacak.” diyerek sözlerine son verdi.