Domatese 50 dolarlık ihracat desteği

'Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in, domatese 50 dolar ihracat desteği verileceğini açıkladı.'

AK Parti Kumluca İlçe Teşkilatı 2. Olağan Kongresi’ne katılan Milletvekili Fikret Badazlı, çiftçilerin sıkıntılı olduğunu bildiklerini, bunun için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Antalya’ya gelirken görüşmeleri süren ama neticelenmeyen domatese ihracat desteği konusundaki gelişmelerden söz eden Badazlı, “Kongre devam ederken Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener beni aradı ve domatese 50 dolar ihracat desteği verileceğini açıkladı. Bu son derece sevindirici bir haber. Üreticimize hayırlı olsun” dedi.

Modern sera kurmak isteyenlerin projelerini getirmeleri durumda gümrük muafiyeti sağlandığını belirten Badazlı, topraksız üretim yapacak seralar için Hazine arazilerinin tahsis edileceğini aktardı. Badazlı, tarımın KOBİ işletmeleri kapsamına alınması için çalışma yaptıklarını ve çok yakında bunun da müjdesini vereceklerini ümit ettiğini söyledi. Günümüzde bir çok ülkenin çiftçiye teşvikler verdiğini belirten Badazlı, Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde 2014 yılında bütün teşviklerin kalkacağını hatırlattı. Badazlı, o zamana kadar hükümet olarak yapabileceklerini hayata geçirmeyi planladıklarını anlattı. Badazlı, çiftçinin de ihracatçının da o zamana kadar kendilerini hazırlamaları gerektiğini söyledi.