Don Kişot Osman’ın yaptığına bak!

Don Kişot Osman Akkuş, bu seferde Diyarbakır'da at sırtında, kılıçlı ve kalkanlı Hasankeyf'teki tarihi eserlerin taşınmasını ve Ilısu Barajı'nın yapılmasını protesto etti.

22 Ocak’ta protesto amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı önünde ‘uyku büyüsü’ yapan Don Kişot Osman, bu sefer de Diyarbakır’da kılıç kalkan kuşanarak at sırtında Hasankeyf’e destek gösterisi yaptı.

Kiraladığı atıyla Ofis Semti’ndeki AZC Plaza’nın önüne gelen Don Kişot Osman Akkuş, “Hasankeyf’e Dokunma… Doğanın Maliyeti Sıfır Değildir” yazılı pankart açtı. Bu arada pankartı asamayan Don Kişot’a küçük bir çocuk sokak lambası direğine tırmanarak yardım etti.

“10 bin yıllık geçmişiyle Hasankeyf’in dünya kenti ve insanlığın ortak mirası” olduğunu belirten Don Kişot Osman, “Bizim onurumuzdur Hasankeyf. Bu onuru ilelebet yaşatmak ve çocuklarımızla paylaşmak istiyoruz” dedi.

Enerji bahanesiyle Hasankeyf’i yok edilmeye çalışıldığını savunan Osman Akkuş, şunları söyledi: “Mezopotamya’ya malolmuş izlerimizi, bu topraklarla yoğrulmuş kültürümüzü yok edeceklerini sananlar yanılgı içindeler. İşgal her zaman topla tüfekle olmaz. Ilısu Barajı projesinde kimse enerjiyi bahane etmesin. Şayet enerji konusunda samimiylerse ulusal şebekedeki yüzde 40’lara varan kayıplara bir çözüm üretirlerdi.”

Ilısu Barajı projesinde suyun işgalinin söz konusu olduğunu dile getiren Akkuş, Ilısu Barajı’nın Hasankeyf’i yutmasına ve suyun işgaline izin verilmeyeceğini belirtti.

Hükümetin Hasankeyf politikasını da eleştiren Osman Akkuş, “Demokrasinin gereği seçildiniz ve yetkilendirildiniz. Ancak unutmayın ki size verilen bu yetkinin bde bir sınırı var. (Nasıl olsa tek başıma iktidardayım. Güç bende onu alır, bunu satırım, ülkeyi pazarlarım, Hasankeyf’i de taşırım.) derseniz demokrasilerde halka rağmen birşeyin yapılamayacağını size hatırlatırız” diye konuştu.

“Yaptığımız uyku büyüsü tutmamış ki Sayın Koç ‘koç gibi’ derin uykuda” diyen Don Kişot Osman’ın eleştirisinden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç da nasibini aldı.

“Munzur ilelebet akacak” ve “Hasankeyf sonsuza dek yaşayacak” sloganlarını atan Don Kişot Osman Akkuş, aynı sloganları çevredekilere de attırdı.

Don Kişot Osman daha sonra at sırtında bugün başlayan ve 2 gün sürecek “Hasankeyf’i Yaşatalım” sempozyumuna katılmak üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne gitti.