Dondurma kendi tarıma yöneliyor

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mehmet Balduk, "Kahramanmaraş'ı toptan zenginleştirmek için katma değeri yüksek tarım ürünleri üretmeliyiz" dedi.

Balduk, kalkınma için katma değeri yüksek ve Avrupa’nın istediği ürünlerin üretilmesi gerektiğini vurguladı. Balduk, “Kalkınma sadece tekstil ve çelik sektörüyle oluyor. Ama bu sektörler yapılan alt yapı çalışmaları tamamlanarak, bir noktaya gelindi. İlimiz, ne turizm merkezi, ne transit yol üstünde. Toptan kalkınmamız için alternatif alanlar oluşturmalıyız” şeklinde konuştu.

İklimi meyve üretimine müsait olan Kahramanmaraş’ta 10 yıldır bir sinerji oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Balduk, geçmiş dönemde Özel İdare bütçesinden bedava meyve fidanı dağıtılmasına önayak olduklarını, ancak bugün bu sistemin başarılı olamadığını ifade etti.

Kent olarak hedefledikleri 1 milyar dolarlık ihracatın sadece iplik satmakla mümkün olmayacağını belirten Balduk, şunları söyledi: “Kahramanmaraş’ın ihracatı 236 milyon dolara ulaştı. Bunu biz 1 milyar dolara çıkarmayı hedefledik. Ancak görüyoruz ki, sadece iplik satarak bu rakamı yakalayamayız. Tarım sektörünü devreye sokmak zorundayız. Yeraltı kaynaklarını devreye sokmak zorundayız. Kahramanmaraş’ın zenginleşmesi ve gelişmesi için bu faktörleri biran önce hayata geçirmeliyiz. Sürdürülebilir bir ihracat, gıda sektöründen geçiyor.”