Dönerciler eski mesleklerine dönmeye başladı

Kuş gribinin Türkiye'de görülmesinin ardından işyerlerini et dönerciye çeviren tavuk dönerciler eski mesleklerine dönmeye başladı.

Tavuk sektörünü bitirme noktasına getiren bu sektörel değişim sonrasında hemen hemen bütün tavuk dönerciler de et dönerine dönmüştü. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bir çok tanınmış simanın tavuk yemesinin ardından tavuk yemeklerine olan talep de arttı.

Erzurum’un ilk tavuk döner satıcısı olarak 1996 yılında ‘Cücük Tavuk Döner’ ile sektöre giren işletme, kuş gribinin ortaya çıkmasının ardından işyerini Cücük Et Döner olarak değiştirmişti. Aradan geçen 25 gün sonrasında tedirginliğin ortadan kalkması üzerine işletme, Cücük Tavuk Döner olarak tekrar eski mesleğine döndü. Cücük Tavuk Döner çalışanlarından Ömer Karslı, 25 gündür et döner sattıklarını ancak vatandaşdan gelen talep sonrasında tekrar tavuk döner satmaya başladıklarını kaydetti. 10 yıldan beri tavuk döner sattıklarını aktaran Ömer Karslı, “Bir ay öncesine kadar kimse tavuk döner yemiyordu. Ancak aradan geçen zaman sonrasında vatandaşlar tavuk ve ürünlerini yemeye başladı. Zaten bir çok insan kuş gribi hastalığının olduğuna inanmıyor. Bundan sonra da iş yerimizde tavuk döner satmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.