Dopingde ‘parmak izi’ dönemi başlıyor

Türk sporunun baş belası olan ve bazı branşlarda uluslararası alanda kaybolmamızın nedeni dopingde yeni bir uygulama başlatılıyor.

Sporculardan alınan parmak izleri, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Başkanlığı’na gönderilecek. Numuneler Emniyet’te karşılaştırması yapıldıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) tekrar gönderilecek.

Geçmişte yaşanan bazı olumsuz olaylardan yola çıkan Hacettepe Doping Merkezi, yapılan sahtekarlıkların önüne geçmek için parmak izi uygulamasını başlatıyor. Halter Milli Takımı kampında sporcuların kendi yerine dublörlerini doping kontrolüne sokmaları sonrasında yaşanan olaylardan sonra bir dizi önlem alan merkez, Bağımsız Numune Alıcıları Başkanı Nedim Eldem’in de isteği doğrultusunda parmak izlerini almaya başladı.

İmza yöntemi tarihe karışacak

Sporcuların bundan sonra imza yerine parmak izi vererek doping kontrolüne gireceklerini dile getiren Hacettepe Doping Kontrol Merkezi üyesi Prof. Dr. Sezgin İlgi, “Daha önceki uygulamamız imza yöntemiydi. Ancak bu yöntemde bazı sıkıntılar yaşadık. Sporcular imzaya itiraz edebiliyorlar ve çeşitli tartışmalara sebep olabiliyorlardı. Bu tür olumsuzlukların önüne geçmek için parmak izi yöntemini uygulamaya başlatacağız. Artık daha sağlıklı bir çalışma yapacağız.” açıklamasını yaptı. Sporcuların zaman zaman başvurduğu doping, insan vücudunda bilinenlerin çok ötesinde tahribatlara yol açıyor. Doping yapan sporcular sadece kariyerlerini tehlikeye atmakla kalmıyor, aynı zamanda sağlıklarını kaybetme riskiyle de karşı karşıya bulunuyor. Kalıcı hasarlar bırakabilecek birçok hastalığın yanı sıra sinir sistemini doğrudan etkileyen bazı doping maddeleri ölüm riski bile taşıyor.

Araştırmaya göre sporcular tarafından aktiviteyi artırdığı ve yorgunluğu azalttığı gerekçesiyle en çok tercih edilen uyarıcılar arasında “amfetamin, efedrin ve kafein’’ yer alıyor, ancak bu maddeler, kişide sinirlilik, kalp atım hızının artması, su kaybı ve dolaşım bozukluklarına neden oluyor.