DOS saldırılarına dikkat!

Bir tür bilgisayar ağı saldırısı olarak bilinen DOS saldırılarında bilgisayar korsanları, istedikleri Web sitesini çalışmaz hale getirebiliyor.

Trend Micro’dan yapılan açıklamaya göre, korsanlar bu saldırıları, kişisel bilgisayarları kullanarak yapıyor. Özellikle büyük Web siteleri bu tür saldırılar nedeniyle büyük zararlar görebiliyor.

Bilgisayar korsanlarının eski taktiklerinden biri olan DoS saldırıları tekrar gündeme taşındı. Bir Web sitesinin hizmet verememesine neden olan DOS saldırısında korsanlar, bireysel ve kurumsal kullanıcılarının bilgisayarlarından yararlanıyor.

Sistem şöyle işliyor: Bilgisayar korsanı, hiçbir şeyden habersiz bilgisayar kullanıcılarına bir program yüklüyor. Bu şekilde binlerce kullanıcı avlanıyor.

Bilgisayar korsanının belirlediği bir güne kadar bu programlar sessiz sedasız bir kenarda bekliyor. Bu programların yüklendiği makinelere zombi makineler deniyor. O gün geldiğinde, bütün bilgisayarlar aynı anda, önceden belirlenmiş bir Web sitesine, giriş talebi göndermeye başlıyor.

Bu tür talep gönderen bilgisayar sayısı on binleri bulduğunda, doğal olarak karşı tarafın sunucusu yanıt veremez duruma geliyor. Sonuçta da Web sitesi çöküyor, işlem yapamıyor ve site sahipleri maddi zarara uğruyor.
Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Luc-Erol Alptuna, saldırıda kullanılan programcıkların yüklendiği bilgisayarlar ve kurumsal ağların, ciddi bir bantgenişliği darboğazı yaşadıklarını, çünkü bu saldırıların, büyük miktarda veri gönderimi yapılmasını gerektirdiğini kaydetti.

Alptuna, saldırılara karşı korunmanın yolunun, bilgisayar ve ağ güvenliği sağlayan çözümlerin kurulmasından ve doğru şekilde konfigüre edilmesinden geçtiğini dile getirdi.