Dostum El Kaide’yle savaşmak için yetki istedi!

General Raşit Dostum, "Devlet, yeter ki El Kaide'ye karşı yeterli yetkiyi versin; ya kendimi mahvedeceğim ya da onları" dedi.

Dostum, kendisine bağlı kuvvetlerin elinde bulunan yaklaşık bin adet roketatar, uçaksavar ve Kalaşnikkof marka silahı hükümete teslim etti.

Daha önce düşmanlara karşı savaşmak için silaha ihtiyaçları olduğunu ifade eden Dostum, ülkede emniyetin sağlandığını ifade ederek, “Silahlarımı saklamayı gerek görmedim” dedi. Ülkenin halkın seçtiği bir devlet başkanı tarafından yönetildiğini vurgulayan Dostum, emri altındaki komutanlarına silhları teslim etme verdiğini ifade etti.

Barışı sağlamak için silahları bırakan Dostum, devlet tarafından El Kaide’ye karşı mücadele etmek için yetki istedi. Dostum, “Devlet, yeter ki El Kaide’ye karşı yeterli yetkiyi versin; ya kendimi mahvedeceğim ya da onları” şeklinde konuştu. Raşid Dostum, Taliban ve El Kaide’ye karşı mücadele yetkisi verilmesi durumunda kendi özel birliğini oluşturacağını söyledi.

Dostum, Afganistan’ın kuzeyinde Özbeklerin çoğunlukta olduğu illerde yaşayan halkın kendi emri doprultusunda hareket ettiğini vurguladı.