Dövizin artışı ihracata yaradı

Devlet Bakanı Tüzmen, dövizin son bir ayda Türk Lirası karşısında değer kazanmasının ihracat oranlarını arttırırken ithalat oranlarını düşürdüğünü belirtti.

Son dönemlerde dövizde yaşanan fiyat artışı ile ihracata dayalı kalkınma modelinin devreye sokulması ve bu durumun avantaja çevirilmesi gerektiğini ifade eden Kürşad Tüzmen, ihracat ve ithalat alanında yıl sonu rakamlarının revize edileceğini söyledi.

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 28 Haziran-1Temmuz tarihleri arasında Cenevre’de yapılacak toplantılarına katılmak üzere İsviçre’ye giden Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında temasları hakkında bilgi verdi. Son dönemlerde döviz kurlarında yaşanan artışın ihthalat ve ihracat üzerindeki etkisini de anlatan Tüzmen, sıkıntılı günlerin geride kaldığını anlattı. İhracat oranında artışın ithalat oranında ise önceki yıllara göre önemli bir düşüşün gerçekleştiğini kaydeden Tüzmen şöyle konuştu:

“2005 yılı genelinde ithalattaki artış oranı yüzde 15.9 olarak gerçekleşirken, 2006 yılı ilk 5 ayındaki artış yüzde 15’e düşmüştür. 2005 yılının ilk 5 ayında 2004 yılı ilk 5 ayına oranla yüzde 23 ithalat artışı yaşanırken, 2006 yılının ilk 5 ayında 2005 yılı ilk 5 ayına göre ithalat artışında 8 puanlık düşüş gerçekleşmiştir.”

İthalattaki artışın en önemli nedeninin petrol ve petrol ürünleri olduğunu ifade eden Bakan Tüzmen, “Petrol, petrol ürüleri ve doğalgaz ürünlerindeki ithalat artışı dolar bazında yüzde 50’dir. Bu artış insiyatifimiz dışında yaşanan bir artıştır.” dedi. Tüzmen, dövizin bugünkü düzeyde seyrettmesi durumunda ara mal ithalatını düşüreceğini, yerli ara mallara talebi arttıracağını söyledi.

Yılın ilk aylarında yaşanan olumsuz gelişmelerin yavaş yavaş ortadan kalktığını dikkat çeken Tüzmen, döviz kurlarının normal seviyeye gelmesi ile birlikte ihracatta olumlu etkilerin oluştuğunu anlattı. 1-26 Haziran tarihleri arasında ihracat artışının yüzde 23’lerde olduğunu belirten Tüzmen Haziran ayı ihracatının da 7 milyar doların üzerinde gerçekleşeceğini ifade etti. Yılbaşından bugüne kadar ihracatın arttığına işaret eden Tüzmen ihracat artış oranın şu anda yüzde 11,8 seviyesinde olduğunu söyledi.