Dövülen ve Korkmaz sanılan Bilir: Öldürülme olayıyla ilgili bilgim yok

Eskişehir'de Gezi Parkı olaylarında dövülerek öldürüldüğü ileri sürülen Ali İsmail Korkmaz olayıyla ilgili yeni gelişme yaşandı.

Eskişehir’de Gezi Parkı olaylarında dövülerek öldürüldüğü ileri sürülen Ali İsmail Korkmaz olayıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. Dayak yiyen ve televizyonlarda görüntüleri yayınlanırken Ali İsmail Korkmaz diye lanse edilen üniversiteli Doğukan Bilir’in savcılığa verdiği ilk ifadeler ortaya çıktı. Zonguldaklı olan Bilir, ifadesinde, Korkmaz’ı tanımadığını, öldürülme olayını bilmediğini, kendisini döven eli sopalı kişileri tanımadığını anlatıyor.

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünden bir süre sonra bazı basın organlarında Korkmaz’ın dövülme anına ait olduğu belirtilen görüntüler yayınlandı. Bir süre sonra, dövülen bu kişinin Ali İsmail Korkmaz olmadığı, dayak yiyen kişinin Doğukan Bilir olduğu ortay çıktı. Doğukan Bilir, savcılığa olayla ilgili ifade verdi. Muhabirimiz, söz konusu ifadelere ulaştı. Zonguldaklı emekli bir askerin çocuğu olan Bilir, 15 Temmuz 2013 tarihinde savcılığa verdiği ifadede, Korkmaz’ı tanımadığını, öldürülme olayını bilmediğini, kendisini döven eli sopalı kişileri tanımadığını anlatıyor.

OLAYLA İLGİLİ BİLGİM YOK

Anadolu Üniversitesi Devlet Konsvervatuvarı’nda öğrenci olan Bilir, “Olay tarihi olan 3 Haziran 2013 günü (Ali İsmail Korkmaz’ın) dövülerek öldürülmesi olayı ile ilgili bilgim yoktur. Ancak olay tarihinde olay yerindeydim, hatta olaylar sırasında yaralandım. Bu konuda hastanede ifade verdim.” dedi.

Savcılıkta gösterilen görüntülerdeki kişinin kendisi olduğunu kabul eden Bilir, “Bana göstermiş olduğunuz 3 Haziran tarihli Beşik Otel’e ait güvenlik kamera görüntülerinin 00:15 ve 00:16 saniyelerinde görülen kapri pantolonlu eylemci benim. Elinde cop ile darp eden kişiyi tanımıyorum. Olay tarihinde orada çok sayıda kişi vardı. Yine bana göstermiş olduğunuz ‘Youtube’ isimli sitede görünen adamı tanımıyorum. Benim bilgim ve görgüm bundan ibarettir.” ifadesini kullanıyor.

Bilir, bazı basın yayın kuruluşlarına yaptığı açıklamada ise Korkmaz’ı tanıdığını, dövülme olayı sırasında beraber olduklarını, dövenleri de tanıdığını belirtmişti.

KORKMAZ, YİNE OLAY YERİ BÖLGESİNE GİTMİŞ

Bu arada, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülme anının 23.57 olduğu Harman Fırın güvenlik kameraları ile sabitlendi. Bilirkişi tarafından verilen raporda ise Korkmaz’ın, darp edildiği iddia edilen saatten yaklaşık 1 saat sonra üzerinde kapüşon bulunan bir arkadaşıyla olay bölgesine gittiği belirlendi. Korkmaz’ın olay bölgesine gittiğini gösteren görüntüler, elektronik eşya satan bir market ile bir banka şubesinden elde edildi. Korkmaz, bu iş yerlerinin güvenlik kameraları tarafından 01:28:17 ile 01:31:45 saatleri arasında görüntülendi. Bilirkişi raporunda, banka kamerasından alınan görüntülere göre Korkmaz’ın darp edildiğine dair bir veri olmadığı belirtildi.

Avukatları, Korkmaz’ın 3 kez darp edildiğini ve edilme saatlerinden birinin 01.05 olduğunu savunmuştu. Avukatların beyan etmiş olduğu saat ile bilirkişi tarafından verilen raporda çelişki olması dikkat çekti. Korkmaz’ın bilirkişi raporunda belirtilen banka kamerasında görülmesi ile avukatların belirtmiş olduğunu 01.05 darp görüntüleri arasında 27 dakika bir zaman dilimi bulunuyor. Bilirkişi tarafından görüntülerle sabitlenen Korkmaz’ın bulunduğu yer ile olayın meydana geldiği iddia edilen yer arasında ise yaklaşık 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesi var.

Korkmaz’ın, olay yerinde darp edildikten sonra 15-20 dakikalık mesafeyi yürüdüğü, tekrar geri dönerek olayların yaşandığı istikamete doğru gittiği ifade ediliyor.