DP başörtüsü sorununun çözümü için öneride bulundu

DP lideri Süleyman Soylu: ''Başörtüsü sorununun çözümü için YÖK'ü hemen kaldırmak gerekmektedir''

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, ”Başörtüsü sorununun çözümü için YÖK’ü hemen kaldırmak gerekmektedir” görüşünü savundu.

Soylu, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, son günlerde yaşanan tartışmaların, toplumun bölünmesine ve gerginlik doğmasına neden olduğunu ifade etti.

”Şuursuz bir cepheleşme ve kör bir inatlaşmanın toplumu, üniversiteleri, medyayı esir aldığını” öne süren Soylu, Türkiye’nin, işsizliği, terörü, Avrupa Birliğini, dünyadaki ekonomik krizi unuttuğunu iddia etti. Soylu, ”Esas itibarıyla Türkiye kendini unuttu” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan ”beyaz çarşaf tartışmasını” eleştiren Soylu, bu tartışmanın siyasetin seviyesini düşürdüğünü ileri sürdü.

Soylu, ”Seçimlerden önce ip alıp verme, şimdi çarşaf alıp vermeye döndü. Dikkat etsinler bu milletin yarınını çarşafa dolamasınlar” diye konuştu.

Anayasa’da yapılan değişikliklerin, türban ve başörtüsünün üniversitelerde serbest kalmasını sağlamayacağını savunan Soylu, böylece ”bu konudan siyasi çıkar sağlayanların sömürüye devam edeceğini” söyledi.

DP’nin, bu konuyu bireysel hak ve özgürlükler açısından gördüğünü belirten Soylu, ”Başörtüsü sorununun çözümü için YÖK’ü hemen kaldırmak gerekmektedir. Hiçbir anayasa ve yasa değişikliğine ihtiyaç yok” ifadesini kullandı.

İktidarın ”eski siyaset alışkanlığını devam ettirdiğini” öne süren Soylu, şunları kaydetti:

”Dün, iktidarın iki bakanı Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Anayasa değişiklikleriyle ilgili açıklamalarından ders alacaklarına, siyasetin etiğine uygun olmayan bir anlayışla açıklamalara cevap vermişlerdir. Şahin ile Çiçek’in açıklamalarını kınıyoruz. Tavırları, siyaset yapma edebi ve ahlakıyla bağdaşmıyor. Liderliğimizi, başbakanlığımızı yapmış kişiler hakkında ortaya konulan yakışıksız ifadelere DP tavrını gösterecek ve en ağır şekilde karşılık verilecektir.”

”Türkiye’nin AKP’yi, AKP’nin de Türkiye’yi taşıyamadığını” savunan Soylu, ”AKP organik, değil sentetiktir. Sağcılığı yapaydır. İslam anlayışı bu toplumun ortaya çıkardığı anlayışla uyuşmamaktadır. Müslümanlığı protezdir. AKP, Türk siyasi hayatının mihrabını yıkmıştır. DP, bu mihrabı yeniden inşa edecektir” dedi.

Soylu, ”AK Parti’nin kapatılabileceği yönündeki görüşleri” nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, siyasi partilerin kapatılmasından yana olmadıklarını ve bundan en çok kendilerinin mağdur olduğunu ifade etti.

”Sonuna kadar demokrasi, sivil siyaset” diyen Soylu, ”Hukuki zorlamalarla bu olmaz. Herkes kendi görevini yapsın. Sorunları çözmek siyasetin işidir. Siyasi partilerin kapatılması Türkiye’yi yeni kaoslarla karşı karşıya getirir. AKP nasıl geldiyse öyle gidecektir” görüşünü dile getirdi.