DP lideri Mehmet Ağar özelleştirmeleri eleştirdi

Ağar, ikitidara hesap sormak için geleceğini söyleyerek 'Halkın geçim sıkınıtılarına son verceğim' dedi.

Bolu Hükümet Meydanı’nda partisince düzenlenen mitingde, eşi Emel Ağar ile katılan Mehmet Ağar, ikitidara hesap sormak için geleceğini söyleyerek ‘Halkın geçim sıkınıtılarına son verceğim’ dedi.

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, PETKİM’in ihalesini eleştirerek, ”Böylesine önemli bir tesisi şüpheli şahıslara 2 milyar dolar satanlardan hesabını soracağız” dedi. Ağar, Bolu Hükümet Meydanı’nda partisince düzenlenen mitingde, eşi Emel Ağar ve milletvekili adaylarıyla birlikte kalabalığı selamladı.

İlkokul yıllarında okuduğu Bolu’ya DP Genel Başkanı olarak geldiğini ifade eden Ağar, kentin cennet parçası bir yer olduğunu belirterek, iktidara geldiklerinde yöreyi Türkiye’nin İsviçre’si yapacaklarını, yayla ve dağ turizmi açısından dünyanın en gelişkin bölgelerinden biri haline getireceklerini söyledi.

AK Parti’nin ”Amerika’ya kulluk partisi olduğunu” öne süren Ağar, ”Türkiye’nin en temel meselesi olan terörle mücadele meselesini Amerika’ya öyle bir ihale ettiler ki, Amerika da rahatsız bu kadarından. Bu topraklarda, iki cihan imparatorluğu kuran, ebediyete kadar yaşayacak Mustafa Kemal Paşa ile beraber kurduğumuz büyük cumhuriyetin ne manaya geldiğinin farkında bile değiller” diye konuştu.

Hükümetin maaşlara yaptığı zam oranlarını da eleştiren Ağar, sözlerine şöyle devam etti: ”Emeklilerimizi insan haysiyetine yaraşır yaşam alanı içine alacağız. Türkiye’de açlık sınırı 630 YTL’dir. Hükümetin son zammı 19 YTL’dir, Allah’tan korkun. 519 lira işçi emekli aylığıdır. 630 YTL açlık sınırıdır. Muhtarlar bizim dönemimizde maaş almaya başlamıştır. Bugünkü maaşları, sigorta, BAĞ-KUR primlerini ödemeye yetmez. Maaşlarını asgari ücrete çıkartacağız.”

”DP ALEYHİNDE DEDİKODU YAPTIN”

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Ağar, ”Sen kendini milletvekili yapmak için sabah akşam muhalefet partilerinin kapısını çaldın, kendini milletvekili yaptın. Ama cumhurbaşkanlığı seçiminde uzlaşma aramadın. Aramadığın gibi gittin Türkiye’de inançlı her insanın hizmetini yapmış, Türkiye’de özgürlükler alanını açmış, istismarcılık yapmadan inanca imana her türlü hizmetini yapmış DP aleyhinde kapı kapı dedikodu yaptın. Allah’tan kork, Allah’tan” diye konuştu. Ağar, milletin dışında hiç bir güce boyun eğmeyeceğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Kıskandıkları, seçim sonucunun DP’nin zaferiyle biteceğini gördükleri için, kendi hesapladıkları olamayacağı için, istediğiniz kadar görmezlikten gelin. Bunların hiç birisi fark etmez. Biz milletin gönlüne, kalbine, beynine, biz milletin iktidarına yazılmışız.”

”BUNLAR, TERÖRLE MÜCADELEYİ NUTUKLA YAPARLAR”

Miting yapamayanların, milletle meydanda buluşamayanların, güç odaklarının eteklerinin altına girdiklerini savunan Ağar, ”Hükümet ortağı olurken, hükümetten kopmamak adına yapamadıklarını, imzalamaktan kaçtıklarını şimdi tek başına iktidarda yapacaklarını söylüyorlar. Geçti Bor’un pazarı, geçti. Öyle bağırarak, çağırarak, öyle bin takla atarak, duvar ilanı atarak, terörle mücadele edilmez. Hepiniz oturup koltuklarınızda nutuk atarken, acaba ne olacak diye beklerken, biz, ülkenin dağında bayırında kurşunlara milletle beraber göğsümüzü siper ediyorduk. Bunlar, terörle mücadeleyi nutukla yaparlar, yazılı açıklamayla yaparlar.”

PETKİM’İN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

PETKİM’in özelleştirmesini de eleştiren DP Genel Başkanı Ağar, şunları söyledi: ”Özelleştirme yapıyor bunlar. En son yaptıkları PETKİM rezaletidir. 1970 Adalet Partisi iktidarında PETKİM Yarımca tesisleri yapıldı. 1985’te siyaseten biz yasaklı olduğumuz dönemde, Menderes iktidarlarının genel müdürü, Demirel iktidarlarının müsteşarı rahmetli Özal, Aliağa Tesislerini yaptı. Bütün bu tesisleri kaç milyar dolara yapacağımızın hesabı yoktur. Yıllık cirosu 1,5 milyar dolardır. Aliağa’nın limanı, elektrik santralı vardır. Arazinin kullanıldığı yer 20 kilometre sahil şerididir. Türkiye’de petrokimyayı yeniden kurabilmek için başka hiç bir alan yoktur. Böylesine önemli bir tesisi şüpheli şahıslara 2 milyar dolar satanlara, hesabını soracağız. Vatandaş her şeyin adını güzel takıyor. Bunun adı özelleştirme değil güzelleştirme, eşi dostu güzelleştirme bu.”

Miting sonrası üzerinde ”Mehmet Ağar” yazılı Boluspor forması hediye edilen Ağar, Boluspor, Türk bayrağı ve DP’nin renklerinin aynı olduğunu söyledi.