Dprem söylentisi halkı sokaklara döktü

Diyarbakır'da 'deprem olacak' söylentisi üzerine şehrin birçok yerinde halk sokaklara döküldü.

Bugün akşam saatlerinde Çüngüş ilçesinde deprem olduğu ve Diyarbakır’da da deprem olacağı söylentileri üzerine şehrin büyük kısmında binlerce kişi sokaklara döküldü. ‘Deprem olacak’ söylentisi özellikle Bağlar, Şehitlik ve Suriçi semtlerinde etkili oldu.

Fısıltı gazetesi aracılığıyla ‘deprem olacak’ söylentisinin duyulmasının ardından binlerce DiyarbakırlI başta parklar olmak üzere kentin boş alanlarında akın etti. Soğuk havaları da dikkate alan vatandaş, battaniye ve yorganların beraberinde getirdiği gözlendi. Asılsız söylentiden etkilenen vatandaş, özellikle Koşuyolu Parkı ve Batıkent’teki boş alanda toplandı.

Vatandaşlar, söylentilerin kaynağını kesin olarak bilmediklerini ve herkesin yakınlarından duyduğunu belirterek, korktukları için dışarı çıktıklarını söylediler.

Deprem olacak söylentisiyle sokaklara fırlayan vatandaşın bir kısmı, akrabalarının haberi telefonla kendilerine bildirdiğini dile getirdiler.

Birçok kişi de kendisinin şahit olmamasına rağmen Diyarbakır Valisi Efkan Ala’nın televizyonda Diyarbakır’da deprem olacağını duyurduğunu dile getirdi.

Kimi vatandaş da belediyenin halkı deprem konusunda uyardığını öne sürdü.

Fısıltı gazetesinin yaydığı söylentiyle binlerce Diyarbakırlı sokaklara dökülünce devreye polis ve belediye ekipleri girdi. Devriye gezen polis ekipleri topluluk halinde vatandaşları uyardı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ekipleri araç şehrin her tarafını dolaşarak megafonla “Sayın vatandaşlar. Yayılan deprem söylentisi asılsız. Lütfen herkes evlerine gitsin’ şeklinde uyarılarda bulundu.

Bu arada havaların serin olması nedeniyle bazı vatandaşlar, ateş yakarak ısınmaya çalıştı. Bütün uyarılara rağmen birçok vatandaşın evlerine gitmedikleri görüldü.

Öte yandan ‘deprem olacak’ söylentisi Diyarbakır’ın ilçelerinde de etkili oldu. Özellikle Bismil, Ergani, Silvan ve Çermik ilçelerinde fısıltı gazetesinden etkilenen birçok vatandaş, gece yarılarına kadar dışarda bekledi.

Diğer yandan Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ‘deprem olacak’ söylentilerine vatandaşların inanmaması gerektiği belirtildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

“Akşam saatlerinde Diyarbakır’da ‘deprem olacağı’ şeklinde söylenti yayıldığı görülmüştür. Bu söylentiler gerçek dışı olup, depremin önceden bilinmesi de mümkün değildir. Vatandaşların bu tür söylentilere itibar etmemesi önemle duyurulur.”