Dr. Salman: İnsanlık merhamet üzerine kuruludur

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, günümüzde her gün basından, televizyondan merhametsizlik örneklerinin görüldüğünü belirterek, "Demek ki biz bir şeyleri kaybediyoruz, merhametin kaybolması insanlığın kaybolmasıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, günümüzde her gün basından, televizyondan merhametsizlik örneklerinin görüldüğünü belirterek, “Demek ki biz bir şeyleri kaybediyoruz, merhametin kaybolması insanlığın kaybolmasıdır. Allah’ın yarattıklarına sevgi, merhamet ve şefkat göstermek; Allah ve Peygamberimiz’in (sav) bir emridir. İslam’ın merhamet anlayışı, yeryüzündeki bütün canlıları kapsayacak niteliktedir.” dedi.

Siirt’te Kutlu Doğum Haftası’nın son etkinliği olarak ‘Peygamber Efendimiz’ (sav) çeşitli yönleriyle anlatıldı. Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, ‘Hz. Muhammed ve Merhamet Eğitimi’ konulu bir konferans verdi. İl Müftüsü Faruk Avras ise kutlama etkinliklerinin artık salonlara sığmadığını, gelecek yıldan itibaren daha geniş alanlar olan stadyumlarda etkinliklerin yapılacağını söyledi.

Vali Musa Çolak da yaptığı konuşmada, dil ve kültür farklılıklarının bir zenginlik olduğunu, kutlu doğum etkinlikleri gibi kutlamaların birlik ve beraberliği pekiştirdiğini ve bu etkinliklerin bir ihtiyaç olduğunu kaydetti. Gökkuşağı Minikler İlahi Grubu’nun dinletisinden sonra söz alan Dr. Salman, şöyle dedi:
“Bizleri bu kutlu doğum programına kavuşturan yüce Allah’a hamdü senalar olsun. Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz’i (sav) anlatmak bir günde, bir programda mümkün değil, bu tür konferanslardan elimizden geldiği kadar istifade etmemiz gerekir. Bu yılki kutlu doğumun ana teması ‘Hz. Peygamber ve Merhamet’tir. Allah’ın yarattıklarına sevgi, merhamet ve şefkat göstermek; Allah ve Peygamberin bir emridir. İslam’ın merhamet anlayışı, yeryüzündeki bütün canlıları kapsayacak niteliktedir. Yüce Allah, ‘O rahmet etmeyi kendi üstüne gerekli kılmıştır’ anlamındaki ayette, yüce Allah, merhameti, zatının en önemli niteliği olarak bildirmektedir. Yüce kitabımız Kur’an, alemlerin Rabbi olan Allah’ın ‘Rahman’ ve ‘Rahim’ olduğunu ifade eden ayetlerle başlamaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’i de alemlere rahmet olarak göndermiştir. Çünkü insanlık merhamet üzerine kuruludur.”

Anadolu coğrafyasında Peygamberimiz’e (sav) büyük sevgi duyulduğunu belirten ve çeşitli padişahların davranışlarını anlatan Dr. Salman, kadın hakları, hayvan hakları, çevre, şiddet aile yapısı ve her türlü ayrımcılık konularına örnekler verdi. Konferansın ardından etkinliklere destek veren kurum ve iş adamlarına plaketler verildi.