DSİ’nin 12 bürokratı mahkemeye çıkarıldı

DSİ'nin 12 bürokratı devleti 8 trilyon zarara uğrattıkları gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldı.

Devlet Su İşleri (DSİ) Kastamonu 23.Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Hasköy Sulama Projesi kapsamında müteahhit firmaya 8 trilyon fazla ödeme yaparak devleti zarara uğrattıkları iddiasıyla 12 DSİ bürokratı gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldı.
Yapımına 1993 yılında başlanan 2006 yılında bitirilmesi planlanan Hasköy Sulama Projesi’ni yapan firmaya usulsüz olarak para ödendiği iddiası üzerine DSİ Genel Müdürlüğü ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müfettişleri tarafından yapılan soruşturma sonrası mali polis DSİ Kastamonu 23.Bölge Müdürlüğü ile sorumlu firmanın dosyalarına bir ay önce el koymuştu. Hasköy Sulama Projesi’ni yapan firmanın kaya dolgularını yüksek göstererek nakliye mesafesini uzattığı ve böylece devletten fazla para aldığı tespit edildi.

Aralarında projenin yapımına başlanıldığı günden bu tarafa görev yapan DSİ Bölge Müdürleri, Şube Müdürleri, emekli olan mühendisler ve diğer çalışanlarında bulunduğu 12 kişi mahkemye çıkartıldı.

Soruşturma kapsamında sayının 40 civarında olduğu iddia edilirken zanlılar geceyi Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nde geçirdi. Sabah saatlerinde soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Erdoğan Bayrakdar nezaretinde mahkemeye çıkartılan ve aralarında Bölge Müdür Yardımcılarının da bulunduğu 12 DSİ yetkilisi Kastamonu adliyesine savcılık tarafından sorgulanıyor.

2 DSİ çalışanının yanı sıra DSİ Genel Müdürlüğü’nde bazı üst düzey bürokratlarının da adının karışması nedeniyle operasyon kapsamında Ankara dan bazı bürokratlarında ifadelerinin alındığı öğrenildi.

Kastamonu Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerince dün gece boyu sorgulanan 12 kişi Kastamonu Adliyesi’ne sevk edildi.