DSÖ’nün Domuz Gribi tavrı inceleniyor

Domuz gribinin ilaç firmalarının karını artırmak için düzenlenen bir korku kampanyası olup olmadığın teşhis için bağımsız bir grup uzman, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), domuz gribi tutumu inceleyecek.

DSÖ’nün griple ilgili yetkilisi Dr. Keiji Fukuda, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 kadar bilim adamı ve halk sağlığı yetkilisinin incelemeye bu ay içinde başlayacaklarını, ön bulguların mayısta DSÖ Genel Müdürü Margaret Chan tarafından üye ülkelere sunulacağını söyledi.

Keiji Fukuda, yapılacak değerlendirmenin halihazırda ortaya atılan birçok soruya cevap arayacağını belirtti.

DSÖ’nün pandemi alarm ölçeği veya aşamalarının da incelenecek “kritik meseleler” arasında bulunduğu kaydedildi.

Fukuda, aralarında “çok tanınmış bilim adamlarının” bulunduğu uzmanlar grubunun ilk toplantısını 12-14 Nisanda yapacağını, karşılıklı görüşmelerin yıl boyunca süreceğini, nihai raporunsa DSÖ’nün gelecek mayıstaki yıllık toplantısında sunulacağını bildirdi.

-ABARTILAN DOMUZ GRİBİ-

Çeşitli hükümetler geçen sene DSÖ’yü, domuz gribini pandemi ilan etmemesi konusunda uyarmışlar ve virüsün zararsız olduğu anlaşılırsa gereksiz yere alarm verilmiş olacağını bildirmişlerdi.

Pandeminin dünya çapında yeni bir virüsün gezindiği anlamına geldiğini belirten, ancak virüsün ne kadar tehlikeli olduğu konusunda hiçbir açıklama yapmayan DSÖ, kararını değiştirmemişti.

Dünya çapında domuz gribinden ölenlerin sayısı korkulanın ve her yıl normal gripten ölenlerin çok altında kalmış, talep olmayınca milyonlarca aşı da kullanılamamıştı. Hatta bazı uzmanlar, domuz gribinin kayıtlardaki en hafif salgın olduğunu söylüyor.

DSÖ, geçen nisanda, domuz gribi daha yeni ortaya çıktığı sırada tüm dünyada hükümetlerin referans aldığı “pandemi” tanımını değiştirmişti. Eski tanımda pandemi ilan edilebilmesi için yeni bir virüsün ortaya çıkması, hızla yayılması, insanların bu hastalığa bağışıklığının bulunmaması, yüksek ölüm oranına sahip olması ve bulaşma oranının yüksek olması gerekiyordu. Ancak yeni kararla DSÖ son iki şarttan vazgeçerek pandemi ilan etti.

Domuz gribi salgının, ilaç şirketlerinin karlarını artırmak için bu firmalarla ortak düzenlenen “bir korku kampanyası” olduğu, bu yüzden abartıldığı da iddia edilmişti.