DSP Genel Başkanı Zeki Sezer hükümeti eleştirdi

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Adana'nın Karataş İlçesi'nde partililerle buluştu.

3.5 yılda iktidarda bulunanların Türkiye’yi kötü idare ettiklerini savunan Sezer, “Dışardan aldıkları talimatları yerine getirmekten halkın sorunlarını yerine getiremiyorlar. Aslında halk umurlarında değil. Varsa yoksa dışarıdan dayatılanların peşinde sürüklenmekte bu hükümet.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002 yılında milletvekili seçilemediğinde parti genel başkanı olarak batılı ülkelerin başkentlerini dolaştığını (Beni destekleyin sizin isteklerinizi yaparım) dediğini söyleyen Sezer, “İşte o sözlerin diyetini şimdi ödüyoruz. Bu sözlerin diyetini terör olarak ödüyüruz. Türkiye’nin parçalanması bölünmesi olarak ödüyoruz. Aynı zaman çiftçinin batırılması esnafın yok edilmesi işsizliğin tarihin en üst noktaya çıkması ile ödüyoruz. 3 yıl önce sıfır terörle teslim ettiğimiz ülkede bugün şehit cenazelerinde buluşuyorsak, bunun sorumlusu bu hükemettir. Başarısız aymaz girişimleriyle ülkeyi tekrar terör batağına sapladı.” diye konuştu.

Erdoğan’ın halkı bölmeye çalışır politikalar ürettiğini öne süren Sezer, “Çünkü bu hükümet, halkının arasında Alevi-Sünni, Kürt-Türk, başörtülü-başörtüsüz ayrımı yapıyor. Omuz omuza Kurtuluş Savaşı’nda mücadele verdiğimiz Kürt vatandaşlarımız nasıl azınlık yapılmak istenir? Kürdü, Alevi’yi azınlık saymak hiç kimsenin haddi değildir. Türk halkını böldürmeyiz. Bizim amblemimiz ak güvercin, bu da barışın sembolü. Ancak sabrımızı taşırırlarsa şahinleşir, tepelerine çöker, kabusları oluruz.” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın batılılara verdiği sözü hiç unutmadığının altını çizen DSP Genel Başkanı Sezer, “Ama çiftçiye verdiği sözü unutuyor. Dışardan dayatılanların peşinden sürükleniyor. 3 yıl önce bunlara bıraktığımız ülkede batırılmış bir ekonomiyi devralmamıza rağmen sağlıklı bir ekonomi, cari açığı olmayan bir şekilde teslim ettik. ” dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıntan’a da eleştirilerini yönlendiren Sezer, dünyanın hiçbir ülkesinde yüzde 70 oranında vergi uygulanmadığını ifade etti.

Sezer, konuşmasını şöyle tamamladı; “Bizim bıraktığımız dönemde mazot AB ülkelerinden daha düşüktü. Bugün tam 2 katına çıktı. Başbakanın ekonomi bakanı dünyada petrol fiyatları artıyor diyor. Buldular vatandaşı sırtına biniyorlar. Sürekli ithalat yapıyoruz. Yanlış politikalar uygulanıyor, düşük kur, yüksek faiz çiftçinin malı tarlada kalıyor. Üretimini kısıyor, tekstilci fabrikasını kapatıyor. Göç artıyor. Tarımsal alandan şehirlere göç 1 milyon 100 bin, teksitil fabrikalarının kapanmasından 2 yılda 1 milyon kişi işsiz kalmış.”