DSP’den Anayasa paketine ‘şartlı’ evet!

"Seçim barajının yüzde 10'dan 5'e düşürülmesi konusunda düzenleme yaptıkları takdirde uzlaşmacı oluruz"

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, hükümet tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği paketine şartlı olarak destek vererek, “Seçim barajının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi konusunda düzenleme yaptıkları takdirde uzlaşma içinde oluruz” dedi.

DSP Genel Başkanı, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği Başkanı Masum Türker, Karaman Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nın `Ekonomi’ adı altında düzenlediği seminer için Karaman’a geldi. Karaman Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’nda basın toplantısı düzenleyen Masum Türker, Anayasa değişikliği paketine değindi.

12 Eylül sürecinin izlerini taşıyan Anayasa hükümlerinin değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Masum Türker, şöyle devam etti:

“Bunu öteden beri DSP gündeme getirmiştir. 2001 yılında Anayasa’da 35 maddeyi uzlaşarak değiştirmiştir. Dana sonra uzlaşı ile yapılan değişikliklerde 90’a yakın maddenin değiştirilmesini sağlamıştır. Bu konuda biz son 1 ayda, Anayasa’da değiştirilmesi gereken 20 konuda, 27 maddeyi ilgilendiren önerileri hazırladık. Başta sayın Baykal olmak üzere, sayın Bahçeli, sayın Demirtaş ve sayın Erdoğan’a 4 ayrı parti liderine kurmayları ile birlikte toplanıp görüşlerimizi söyledik. En önemli değişiklik seçim yasalarında olması gerekir. Biz son 2 görüşmemizi AKP ile yaptık. Birinci görüşmemizde AKP’ye, `Anayasa’nın değiştirilmesi gerekir, ama beraberinde de gerek seçim kanununda, gerekse siyasi partiler kanununda da değişiklikler yapılması gerekir’ dedik.”

`SEÇİM BARAJI YÜZDE 5’E DÜŞÜRÜLMELİ’

Anayasa değişikliği paketinde seçim barajının düşürülmesi halinde uzlaşma sağlanacağına dikkat çeken Masum Türker, şunları söyledi:

“Seçim kanunundaki en önemli değişikliklerin ise seçim barajının yüzde 10’dan, yüzde 5’e düşürülmesidir. Esasen barajın tam olarak kaldırılması, demokrasinin işletilmesinde temsilde, adaletin sağlanmasında en önemlidir. Ama bir geçiş sürecinde yüzde 5 olabileceğini söyledik. Bu konuda bu hafta içerisinde Başbakan Yardımcısı sayın Çiçek ile görüştük. Biz onların taslak ve önerilerini aldık. Bunları inceliyoruz. Bazı konular bizim de düşündüğümüz gibi. Mesala yargı reformu ile ilgili olarak tanıtılan Anayasa Mahkemesi’ndeki değişiklikler, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndaki değişikliğe işleyiş bakımından katılıyoruz. Şimdi biz, parti olarak eğer barajı değiştirirlerse o zaman bu Anayasa değişikliğinde de samimiyet olduğuna inanırız. Eğer barajla ilgili bir tasarrufları olmayacaksa o zaman bu Anayasa değişikliğinde de samimi değiller ve Anayasa değişikliğinin demokratikleşme amacını taşıdığı konusunda da şüpheye düşeriz.”

Bütün partileri sağduyuya davet eden Türker, “Anayasa değişikliği, bir sağduyu ve uzlaşı anlayışı içinde süreçten geçmelidir. Bir gece akşamdan sabaha ya da bir gündüz düşünün evet ya da hayır denilecek bir konu değildir. Muhakkak bir uzlaşma zemini araştırmalıdır” dedi.

`CHP UZLAŞMADAN YANA’

Masum Türker, Anayasa paketi değişikliğinde muhalefetin tutumunu da değerlendirdi. Türker, “Partiler, Anayasa değişiklik önerilerini hazırlamak üzere beraber oturmalıdır. CHP de uzlaşmadan yana. Ama maddeler üzerinde durduğu için ayrıntıya giriyor. Biz, ayrıntıya girmiyoruz” dedi. Türker, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu işin esası yöntemdir. Bu yöntem de iki noktada belirginleşir. Birincisi, değişikliği kim gerçekleştirecek. TBMM mi? Kurucu Meclis mi? Biz yaptığımız görüşmelerden biliyoruz. İki parti de TBMM’nin bu değişikliği sağlamasından yana. Kurucu Meclis’i reddetmektedirler. Biz de aynı şekilde düşünüyoruz. Eğer bir parlamento bu Anayasa’yı değiştiremeyecekse, başka bir meclise ihtiyaç duyuyorsa, o zaman, o parlamento siyasal faaliyetlerini yitirmiştir. Hemen seçime gitmesi gerekir. İkinci yöntem ise bu görüşmelerin nasıl yapılacağıdır. CHP daha geniş, daha katılımcı, dolayısıyla uzun bir süreç istiyor. Aynı şekilde MHP de bu düşüncededir. Bence burada esas görev iktidara düşüyor. Gerginlik ve kutuplaşma yaratmak yerine, `Hadi gelin uzlaşma masasına oturalım, sonra bakalım’ desinler. Çünkü bir değişiklik ihtiyaçtan doğmuyor. Gündeme gelen konulardan doğuyor” dedi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, basın toplantısının ardından seminere geçti.