DSP’den kadınlara; ‘Eve kapanmayın siyasete atılın’

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, toplumsal ve siyasal yaşama gerektiği gibi katılamayan kadınların egemenlik hakkını tam olarak kullanadıkları için ulus egemenliğinden, demokrasiden söz edilemeyeceğini söyledi.

Sezer, her yüz kadından 78’inin ilkokul ve daha az eğitimli ve eğitimsiz olduğunu belirtti. Sezer, 2002 yılında çalışma çağındaki her yüz kadından yaklaşık 28’inin çalıştığını, ancak şimdi bunun 24’e düştüğünü vurgulayarak, “Evine kapanan kadınların sayısı her geçen gün artıyor” dedi. Sezer, bunun hükümetin yanlış politikalarının bir sonucu olduğunu savundu. Türkiye’de kadınların parlamentoda temsil oranının da düşük olduğuna işaret eden Sezer, AKP iktidarının kadrolaşma ihtirasından en çok kadınların etkilendiğini, birçok kadın yöneticinin görevinden alındığını, sürüldüğünü ya da emekliliğe zorlandığını iddia etti.

Kadının, eğitimde, çalışma yaşamında, yönetim kademelerinde, siyasette, sanatta, kültürde hak ettiği yeri ve rolü alması gerektiğini kaydeden DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, ülkede ve dünyada barış ve huzur için, dürüst yönetim, temiz siyaset, tam demokrasi ve çağdaşlık için kadınların siyasete katılımının artırılması gerektiğini vurguladı. Sezer, siyasete, yani ülke karar mekanizmalarına girmelerinin, aynı zamanda kadınların diğer alanlardaki sorunlarının da çözümünü kolaylarlaştıracağını ifade etti. Türkiye’nin sorunlarının kadınların yönetime katılmasıyla daha kolay çözüleceğine inandığını, katılım arttıkça demokrasinin güçleneceğini, barış ve huzurun kökleşeceğini ifade eden Sezer, “Bu anlayışla, siyasi partiler için uygulanan yüzde 10 ülke barajının da aşağıya çekilmesi gerekir” dedi.

TERÖRÜN AMACI, VATANDAŞI TERÖRLE ÖZDEŞLEŞTİRMEKTİR

Sezer, tüm toplumsal sorunlarda olduğu gibi terör ve terör olaylarında en çok sıkıntı çekenin kadınlar ve çocuklar olduğunu ifade ederek, terörün bir insanlık suçu olduğunu kaydetti. Sezer, toplum olarak terör ve terör örgütlerini tümüyle dışlamak gerektiğini hatırlatarak, terörü sürdürmek masum insanları katletmek barışa ve gelişmeye düşmanlık olduğunu söyledi. Çocukları sokağa dökerek teröre kalkan haline getirmenin insanlık ve insan hakları ile yurtseverlik ve barışseverlikle bağdaşmayacağını anımsatan Sezer, şunları söyledi: “Bugün yaşanan terörün hedefi, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan Kürt kökenli vatandaşlarımızı terörle özdeşmiş gibi göstermektir. Bu vatandaşlarımıza büyük bir hakarettir. Bu ulusal bütünlüğü ve milli bütünlüğü sarsmaktır. Kitlelerin birbirine karşı nefret duygularını aşılamaktır. Hangi kökenden olursa olsun hiçbir vatandaşımız bu tuzağa düşmeyecektir. Biz bin yıldan fazla barış ve sevgi içinde yaşadık. Bundan sonra da yaşayacağız. Türk – Kürt diye halkımızı bölmeye çalışmak yüreğimizi bölmek demektir. Bölünmüş yürekle yaşanmaz”

Bölge toplantısına Van, Hakkari, ığdır, Ağrı, Kars, Erzurum, Bayburt, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak kadın teşkilatları katıldı. Toplantıya YYÜ Rektör Yardımcısı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Van Şube başkanı Prof. Ayşe Yüksel de katıldı.