DSP’li Zeki Sezer agir konustu

19 Mayis Spor Salonu’nda partililerle biraraya gelen Sezer, Basbakan Recep Tayyip Erdogan Baskanligindaki AK Parti iktidarinin veridgi sözleri tutamayarak, ülkeyi taninmaz hale getirdigini belirtti.

Üç yil önce geçmisi de gelecegi de karanlik olan bir partinin iktidara geldigini belirten Sezer, “Bugün iktidarin üçüncü yili doldu. Ama bu sürede Türkiye taninmaz hale geldi. Türkiye’yi bu becekirsiz, bilgisiz, devlet geleneneginden nasibini almamis basbakan üç yil önce Türkiye’ye iki hedef göstermisti. ‘Ben artik degistim, laik demokratik cumhuriyetin degerleriyle oynamaktan vazgeçtim’ demisti. Ama son günlerde gönlünün derinliklerindeki hiçkiriklar gösteriyor ki hiç degismemis. Biz de onu DSP iktidariyla geçmisine geri gönderecegiz.” dedi.

Basbakanin iktidara gelirken topluma gösterdigi iki hedeften hiç birinde muvaffak olamadigini ifade eden Sezer söyle konustu: “Basbakan birinci olarak; ‘bize 3 yil süre taniyin cebiniz para dolacak’ demisti. Üç yil bitti cebi para dolani görmedim. Kredi karti faciasila toplum olarak gelecegimizi yiyoruz. Issizlik siniri 20 milyona ulasti. 900 bin kisi açlik siniri altinda. Ikinci hedefi ise, Türkiye’yi AB ile bütünlestirmekti. Bu iki hedefi de tutturamadi. AB bahanesiyle Türkiye’nin gelecegini karartti, karartmaya da devam ediyor. Ipotek altina aldirdi almaya devam ediyor. Net bir sekilde söylüyorum; önü arkasi kanarlik bu parti, bu basbakan bizi AB’den uzaklastirdi. Üstelik te vazgeçilmez olan AB istiyor diyerek Kibris’tan vazgeçti. ‘Basbakan Kibristan vazgeçti’ diyenlere hiç biryere vermedik orada diyor. Bu gidisle Kibris’in varligi sona erdirilecek. Oysa ki Türkiye; basbakanindan vazgeçer ama Kibris’tan vazgeçmez.”

Ekonominin üç yilda içinden çikilmaz hale geldigini vurgulayan Sezer, “Ekonomik degerler üç yil öncesine göre yarinin altina düstü. Üç yilda hiçbir yatirim yapilmadan 100 milyar dolar borç yapildi. Insanlari bir lokma ekmege muhtaç edip Afrikaya çevirenlerden, Talabani’ye muhtaç edenlerden kurtarmak ve hesabini sormak için, emin adimlarla iktidara geliyoruz.” dedi.

Hakkari ve ilçelerinde son günlerde meydana gelen olaylara da deginen Sezer, Basbakan’i ve Içisleri Bakani Abdulkadir Aksu’yu halen o bölgeye gitmediginden dolayi elestirdi.