DTH’de son toplantilar yapiliyor

ANKARA - Kapatilan DEP'in eski milletkvekilleri Leyla Zana ve arkadaslarinin öncülügünü yaptigi Demkoratik Toplum Hareketi(DTH), partilesme öncesi son toplantilarini Ankara'da yapiyor.

Kocatepe Kültür Merkezi’nde baslayan toplantiya, kapatilan DEP’in eski miletvekilleri Leyla Zana, Orhan Dogan, Hatip Dicle, Selim Sadak ile DEHAP Genel Baskani Tuncay Bakirhan ve 480 kisilik kurucular kurulu üyeleri katildi. Iki günlük toplantiyi yönetecek Divan Baskanligi’na avukat Dogan Erbas seçildi. Salonda çesitli pankartlarin yani sira bir de Türk bayragi asildi. Istiklal Marsi’nin okunmadigi toplantida, “özgürlük ve demokrasi mücadelesi sehitler adina” saygi durusunda bulunuldu.

Divan Baskanligi’na seçilen Dogan Erbas, toplantilarin bugünkü bölümünde parti programi, tüzügü, adi ve ambleminin belirlenecegini kaydetti. Yarinki toplantida öncelikle yönetim için aday basvurularinin kabul edilecegini ve adaylarin kurucular kuruluna tanitilacagini ifade eden Dogan Erbas, yarinki toplantinin ögleden sonraki bölünde ise partiyi birinci olagan kongreye kadar idare edecek yönetim organlari için seçim yapilacagini bildirdi. Partilesme sürecinin agir aksak yürüdügü ve çalismalarin sonuçlanmasinin geciktigine yönelik elestirilere deginen Dogan Erbas, katilima önem verilmesi ve tabanin istekleriyle hareket edilmesi nedeniyle partilesme sürecinin geciktigini kaydetti.

60 kisilik hazirlik komitesi adina toplantinin açis konusmasini yapan Selim Sadak, DTH’in içinden çikacak partinin, DEP’ten DEHAP’a kadar uzanan onurlu, kararli ve serefli bir misyonun devami olacagini söyeldi. DTH’nin amacinin Türkiye’ye demokratik cumhuriyeti getirerek Türk ve Kürt halklari arasindaki kardesligi pekistirmek oldugunu ifade eden Selim Sadak, “DTH, siddet ve çatisma ortamini reddedek, toplumsal barisi ve kardesligi ön planda tutacaktir. DTH, Türkiye’de yasanan siyasi boslugu dolduracak ve siddet ortaminin kalici biçimde ortadan kaldirilmasini saglayacaktir” diye konustu. Türkiye’nin AB üyelik sürecine destek vereceklerini, AB üyeliginin Kürt sorununun çözümüne katkida bulunacagini belirten Salim Sadak, Kürt sorunu görülmeden AB ile müzakere sürecinin ilerlememesini istedi.

Kurulus asamasinda bu kadar demokratik bir sürec yasayan ve bu denli halka dayanan basla bir hareket olmadigini savunan Selim Sadak, DTH’nin önemli bir siyasi parti olarak Türk siyasi hayatinda yer alacagini söyledi. Hareketin, Türkiye’de yeni bir siyasi kültürün, yeni bir siyaset yapma tarzinin baslangici olacagini ifade eden Sadak, yüzde 40 cinsiyet kontenjani ile kadinlarin partinin tüm yönetim kademelerinde yer almasinin saglanacagini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre yarin yapilacak seçimlerde kurulacak parti, birinci olagan kongreye kadar esbaskanlik sistemi ile idare edilecek. Kadin esbaskan olarak avukat Aysel Tuglu’nun seçilmesi bekleniyor. Kadin esbaskan için Misir Çarsisi davasi saniklarindan Pinar Selek’in de adi geçmisti. Pinar Selek’in bugünkü toplantiya katilmadigi görüldü. Partilesme sürecinin tamamlanmasiyla birlikte DEHAP’in kendisini feshetmesi bekleniyor.