DTP Başbakan Erdoğan’a teneke gönderdi

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a boş teneke göndererek protesto etti.

Başbakan Erdoğan’a Kars’ın sorunlarını bildirerek sorunlar çözülmediği takdirde teneke çalma eylemine gideceklerini söyleyen DTP Kars teşkilatı, bugün bir basın açıklaması yaparak Erdoğan’a boş bir teneke gönderdi. Atatürk ile Faikbey Caddesi’nin kesiştiği yerde DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak başkanlığında bir araya gelen partililer, vatandaşlara bildiri dağıttı. Toplam 20 bin adet bildiriyi halka dağıtmadan önce bir konuşma yapan Alınak, ’sivil itaatsizlik’ olarak ifade ettiği eylemlerinde Kars halkıyla birlikte Başbakan’ı, beş dakika teneke çalarak protesto etmeye başlayacaklarını dile getirdi. Bu bildirileri dağıtarak Kars halkına ulaşmaya ve teneke çalma protestosuyla Başbakan’a cevap vermeye çalışacaklarını ifade eden Alınak, ”Biz Başbakan’a bugün Kars halkının sivil itaatsizliğini temsil etmek üzere bu boş tenekeyi postalayacağız. Birazdan gidip kargo ile bu boş tenekeyi Başbakan’a göndereceğiz. Başbakan’a buradan medya aracılığıyla sesleniyorum, Başbakan Kars halkının sorunlarıyla ilgilensin. Şayet bu ilgisizlik devam edecek olursa Başbakan şunu bilsin ki, biz bu tenekeleri sırtlarız ve Ankara yoluna düşeriz. Gideriz Kars halkının hesabını Başbakan’ın konutunun önünde Başbakan’dan sorarız.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra teneke çalınmaya başlayınca bir sivil polis Alınak’ın yanına yaklaşarak teneke çalmanın Kabahatler Kanunu’na uymadığını, aksi halde teneke çalanı gözaltına alacaklarını söyledi. Alınak’ın ”Ben çalarım, beni gözaltına alın” demesi üzerine polis ”Seni de alırız” diye cevap verince sinirler gerildi. ”Biz demokratik hakkımızı korumaya çalışıyoruz, kimseyi rahatsız etmiyoruz” diyen Alınak’a aynı polis, ”Ediyorsun, beni rahatsız ediyorsun” diye tekrar cevap verince karşılıklı söz düellosu yaşandı. Araya başka polislerin de girmesiyle ortam sakinleştirildi. Ardından Alınak ve beraberindeki partililer vatandaşa bildiri dağıtarak kargoya geldi. Kargo görevlisine boş tenekeyi uzatarak ”Bunu Ankara’ya göndermek istiyoruz” diyen Alınak, 19.5 YTL karşılığında boş tenekeyi ’Başbakanlık-Ankara’ adresine gönderdi.

Bu sırada bir gazetecinin ”Neden boş teneke” sorusuna ise Alınak, ”Çünkü Tayyip Erdoğan’ı ancak bu boş teneke uyandırır uykusundan” diye cevapladı.