DTP; Başbakan’ın açıklaması yol haritamız

Demokratik Toplum Partisi(DTP) Eşbaşkanı Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan’ın "Silahı bırak, masaya gel" açıklamasını "sağduyunun egemen olduğu bir açıklama" şeklinde değerlendirdiklerini belirterek, "Bu açıklamayı yol haritası olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Eşbaşkan Ahmet Türk, Başbakan’ın “Silahı bırak, masaya gel” sözlerini “önemli bir açıklama, sağduyunun egemen olduğu bir açıklama” şeklinde değerlendirdiklerini belirterek, “Bu açıklamayı yol haritası olarak değerlendiriyoruz” dedi.
Parti olarak Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünü savunduklarını ve bunu her aşamada ülke gündemine taşımaya çalıştıklarını belirten Türk, silahın ve şiddetin artık Türkiye’nin gündeminden çıkması gerektiği düşüncesinde olduklarını aktardı.

“PKK ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASINA OLUMLU YANIT VERSİN”
Sorunun çözümününde diyalog konusunda ısrarlı oldukların aktaran Eşbaşkan Türk, çağımızda sorunların silahla, şidetle çözülmeyeceğini, böyle bir mantığı doğru bulmadıklarını belirtti.
Erdoğan’ın açıklamasının doğru değerlendirilmesini isteyen Türk, “PKK’nin de Başbakanın bu açıklamasını önemsemesini ve olumlu yanıt vermesini bekliyoruz” dedi.

“DTP BEDEL ÖDEMEYE HAZIR”
Başbakan’ın açıklamalarını önemsediklerini, Türkiye’nin bir kez daha acı çekemeyeceğini kaydeden Eşbaşkan Aysel Tuğluk ise, “Eğer bedel ödenecekse DTP olarak bu bedeli ödemeye hazırız” dedi.
Gazetecilerin “’Masaya oturursanız’ talepleriniz ne olacak?” sorusu üzerine Eşbaşkan Ahmet Türk, Türkiye’yi şiddet ortamından kurtaracak formülleri geliştirmenin önemli olduğunu, Başbakan’ın niyet göstermesi durumunda sorunun çözümüne katkı sunmak istediklerini belirtti. Türk, “Başbakan’dan randevu talebiniz oldu mu?” sorusuna da “Basın aracılığıyla Başbakan’dan radevu talep ettik, sorasında Başbakanlık’tan aradılar ’Resmi başvuru yapın’ dediler, biz de faks aracılığıyla başvuru yaptık fakat sonrasında bir cevap gelmedi” yanıtını verdi.

“MESELE ADRES GÖSTERME MESELESİ DEĞİL”
Gazetecilerin “Açıklamanın adresi PKK miydi?” sorusunu, meselenin adres gösterme meselesi olmadığı, gergin bir sürecin yaşandığı ve bu sürecin demokratik yollarla aşılması gerektiği şeklinde yanıtlayan Türk, “Meseleyi dar bir noktaya taşımayalım, adresler üzerinden tartışmayalım” dedi.

“DTP’NİN KAPATILMASI OLUMLU SONUÇ DOĞURMAZ”
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok’un dünkü konuşmasını parti olarak nasıl değerlendirdikleri sorusuna Eşbaşkan Aysel Tuğluk, geçmişteki parti kapatmaları hatırlatarak, “Bir daha böyle bir sürecin yaşanmamasını istiyoruz” şeklinde cevapladı.
Tuğluk konuşmasını şöyle tamamladı:
“Parti yöneticileri sorunun demokratik ve barışçıl çözümü için görüş beyan ettiler, bu görüşlerden dolayı partinin kapatılması ülkemiz açısından olumlu bir sonuç.