DTP binasının önünde açlık grevi başladı

Şırnak'ta 2004 yılından beri öldürülen PKK'lı teröristlerin aileleri, öldürülenlerin cenazelerinin kendilerine verilmediği iddiasıyla 2 günlük açlık grevine başladı.

Cenazeleri yetkililerden istemek için Şırnak’a gelen yaklaşık 20 PKK’lının ailesi, salı günü Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurmuşlardı. Başvuruları sonucunda bir yanıt alamadıklarını iddia eden aileler, bugün DTP il binasında açlık grevine başladılar. Açlık grevine başlayan ailelere destek veren Van Göç Der Platformu ve Barış Anaları İnisiyatifi adına bir açıklama yapan Giyasettin Gültepe, “2004 yılından bu yana 73 cenaze var. Hiçbir cenaze verilmemiş. Bu nedenle ailelerle birlikte çocukların cenazelerini almak için Şırnak’a geldik. Hukuksal başvurularını yaptılar, çocuklarının cenazelerini almak üzere. Fakat bugüne kadar herhangi bir yanıt alınamadı. Gördüğüm izlenim ve hukukçularla görüştüğümüz kadarıyla bir oyalama taktiği var. Bu nedenle aileler de tüm sivil toplum kuruluşlarını gezdiler. Bu haklı taleplerini dile getirip, sivil toplum kuruluşlarından destek istediler. Pazar gününe kadar iki günlük açlık grevine başladılar. Pazar günü de bir basın açıklamasıyla seslerini kamuoyuna ve dünyayaduyuracaklar” dedi.

Bugüne kadar çok sayıda girişimde bulunmalarına rağmen sonuç alamadıklarını söyleyen aile bireylerinden Necim Unat, “Bizim cenazemiz var. Bugüne kadar üç sefer gelip gittik. DNA testi istediler. Ardından da size vereceğiz dediler. Ancak sonra dosyanın Diyarbakır’a gönderildiğini söyleyip bizi oyalıyorlar. Bunların artık bitmesini istiyoruz. Ailelerin cenazelerine kavuşmasını istiyoruz. Biz demokratik
çerçevede başvuruları yaptık. Ama bugüne kadar bir sonuç almadık” dedi.