DTP bombaları hesapladı

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk sınırötesi operasyonlara taktı. Uçaktan atılan bombaların maliyetini gündeme getirdi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, hükümete seslenerek, “Eğer özgürlükçü mantığa sahipseniz gelin demokratik, özgür bir anayasa için konsensüs oluşturalım” dedi.

OPERASYONLARIN PARASI YOKSULDAN KESİLİYOR

Dünyanın ekonomik kriz sürecine girdiğini, Türkiye’deki ekonomik gelişmelerin halktan gizlendiğini dile getiren Türk, “Ekonomik krizin nedenleri çok açık. Her kalkan uçak, her bombalanan dağ, taş için milyonlarca para harcanıyor. Bu para, yoksulun sırtından, emeğinden kesiliyor. Operasyonlar için Başbakanlık Fonundan, Genel Bütçeden ne kadar para harcandı? Kimse bunu tartışma cesareti göstermiyor. Bu dar mantığı aşacak olgunluğu göstermezsek, Türkiye’yi felaketler eşiğine kendimiz atarız” dedi.

SANCILI SÜRECİ ENGELLEYELİM

Yüksek Öğretim Kanununun ek 17. maddesini değiştirme konusunda Mecliste grubu bulunan 4 partinin bir araya gelerek çalışma yapmasını öneren Ahmet Türk, şunları söyledi: “Bir araya gelelim, Türkiye’nin sancılı sürece girmesinin önünü keselim. Hükümetin beyninde inanç özgürlüğü yok; siyasi rant olarak gördüğü için türbanı gündeme getiriyor. Türkiye’de farklı mezhep, farklı kültürler var. Bütün bunların önünü açacak demokratik süreci başlatalım. Türkiye’deki Alevi yurttaşlar, inanç özgürlüğünden yoksundur. Bu, özgürlükçü mantık değil, sadece halkı aldatmaya yönelik mantığın bir ifadesidir.”