DTP Eşbaşkanı Türk; Zana ile aramızda görüş ayrılığı yok

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, Diyarbakır'da dün düzenlenen Nevruz mitingiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Nevruz’da halkın demokratik çözüm, barış, demokrasi ve özgürlük mesajları verdiğini belirten Türk, Kürt sorununun çözümünde birinci rol üstlenmesi gereken TBMM ve hükümeti de sorumluluk altında bıraktığını söyledi.

Diyarbakır halkının Nevruz’da gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür eden DTP Eşbaşkanı Türk, 71 ilde gerçekleşen kutlamaların büyük bir sağduyu ile anlamına uygun bir biçimde kutlandığını belirtti.

Kutlamalarda Diyarbakır’ın demokratik tepkisini, Kürt sorununun çözümü konusunda düşüncelerini ortaya koyduğunu vurgulayan Türk, “Diyarbakır’dan tüm dünyaya ve hükümete ‘Barış hemen şimdi’ mesajı verildi. Halk barışçıl çözümün acil olduğu ve kan üzerinden politika yapılmaması gerektiği mesajını verdi. Biz halkımızın verdiği mesajları çok iyi anlıyoruz. Bu mesajların yerine getirilmesi konusunda siyasi bir parti olarak kendi üzerimize düşeni yapacağız.” dedi.

Eski DEP’li Leyla Zana ile DTP’nin yollarının ayrıldığı yönünde basında yeralan haberleri değerlendiren Türk, Leyla Zana’nın sağlık sorunlarından dolayı bir dönem dinlenmeye ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Zana’nın kendi partilerinden olduğunu hatırlanan Türk, “Aramızda görüş ayrılığı yok. Sadece Zana’nın sağlık sorunlarından dolayı bir dönem dinlenmeye ihtiyacı var. Aramızda sorun yok. Zana, dün Nevruz kutlamalarında halkın içinde halay çekiyordu. Sürekli diyalog içindeyiz, dostça düşüncelerimizi paylaşıyoruz.” diye konuştu.

Emniyet güçlerine, Nevruz kutlamaları sırasındaki duyarlılıklarından dolayı teşekkür eden DTP Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise kutlamaların son derece yüksek bir kitlesel katılım ve halkın somut mesajları ile gerçekleştiğini kaydetti.

Halkın Kürt sorununun demokratik çözümü, barış, demokrasi ve özgürlük mesajları verdiğini anlatan Tuğluk, Nevruz’da verilen mesajların partilerinin sorumluluklarını artırdığını söyledi.

Nevruz’un 71 ilde sağduyu içerisinde kutlandığını belirten Tuğluk, şöyle konuştu: “Kürt sorununun kan dökülmeden çözülmesi gerektiği ve çözümün demokrasiden geçtiği mesajlarını vermesini çok anlamlı buluyoruz. Nevruz’da halkın verdiği mesajları değerlendireceğiz ve bunun siyasal öncülüğünü yerine getirmeye çalışacağız.”