DTP iddia edildiği gibi PKK’ya destek veriyor mu?

"İddia edildiği gibi PKK konusunda desteğiniz var mı" sorusuna da Ahmet Türk bu cevabı verdi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, TÜSİAD’ın Hilton Otelindeki kokteylinde, gazetecilerin Orgeneral Büyükanıt’ın söz konusu konuşmasıyla ile ilgili soruları yanıtladı.

HALKIN İRADESİYLE GELDİK

“Halkın iradesiyle, oyuyla seçilerek parlamentoya gelen insanlar olduklarını” kaydeden Türk, “Gelişimiz aslında Türkiye’deki gerginliğini azaltmaya yönelik bir katkı sunmaktır. Barışa, demokrasiye, parlamentonun bütünlüğüne inanan insanlarız, sorunların çözüm yerinin parlamento olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çok fazla spekülasyon yaratıp Türkiye’yi gerginliğe sevkedecek bir tutum içinde olmayız. Herkes de o hassasiyeti göstermeli” dedi.

GENELKURMAY BAŞKANI’NA SORUN

“(PKK siyasallaştı, şimdi legallaşme sürecinde) şeklindeki sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine de Türk, “Bunu söyleyen biz değiliz, Sayın Genelkurmay Başkanına sorarsınız, söyleyen kendisi. Ama bizim nasıl geldiğimiz belli, hangi kurallar içinde geldiğimiz çok açık. Buna uygun çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“İddia edildiği gibi PKK konusunda desteğiniz var mı” sorusuna da Türk, “Biz, bu parlamento içinde yer alan insanlarız, siyaset yapıyoruz halkımız adına” karşılığını verdi ve kendisine yöneltilen sorulara da bu yönde dikkat edilmesini istedi.