DTP mitingi PKK gösterisine dönüştü

Demokratik Toplum Partisi Mersin İl Başkanlığı'nca düzenlenen `Barış ve Demokrasi' mitingi, terör örgütü PKK'yı simgeleyen bezler açılıp, yasa dışı sloganların atıldığı gösteriye dönüştü

Miting yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla Metropol Alanı’nda yapıldı. Kentin özellikle Doğu ve Güneydoğu’dan göç eden kişilerin oturduğu mahallelerden gelen DTP’liler, sabah saatlerinden itibaren alanı doldurdu. Polislerin sıkı güvenlik önlemi aldığı miting, Kürt sanatçıların ve müzik gruplarının konseriyle başladı. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk boyunlarına `özgürlüğü’ simgeleyen beyaz eşarplar asarak otobüsle miting alanına geldi. Platformun iç kısmına asılan Türk bayrağı dikkat çekerken önüne, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in fotoğrafıyla birlikte, `Hrant’a sıkılan kurşun halkın kardeşliğine sıkılmıştır’ yazılı pankart yerleştirildi. Dink’in fotoğrafları mitinge katılanlara da dağıtıldı. Mitingde, Kürtçe `Yaşasın Başkan Apo’, `Öcalan’, `Şehitler ölmez’, `Barışa bir ses iki tarafa ateşkes’, `Dişe diş kana kan seninleyiz Öcalan’ sloganları atıldı. Ayrıca Ermenice `Sarı Gelin’ türküsü dinletildi

İlk konuşmayı yapan Genel Başkan Ahmet Türk, Hrant Dink’in katillerini lanetlediklerini söyledi. Türk, konuşmasını yaparken mitinge katılan bir grup, PKK’yı simgeleyen bezi bir çubuğa takarak dalgalandırdı. Konuşmasına devam eden Türk, Dink’e sıkılan kurşunun barışa ve kardeşliğe yönelik olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Bu ülkede barış ve kardeşliği savunanlar vatan haini ilan edildi. Şimdi de timsah gözyaşları döküyor. Bu katilleri siz yaratmadınız mı ? Şimdi neden timsah göz yaşları döküyorsunuz ? Bu ülkede hainler yok. Türk ve Kürt halkı kardeştir. Aslında sorunu çözmek istemeyenler demokratik bir projeye sahip olmayan bir anlayıştır. Biz bu anlayışı yıkacağız. Barış ve kardeşlik için büyük çaba harcayacağız.”

“TARİHİ FIRSAT GÖZARDI EDİLDİ”

DTP’nin çağrısı üzerine terör örgütü PKK’nın barış ve kardeşlik için ateşkes kararı verdiğini öne süren süren Ahmet Türk, “Barışı istemeyenler bu tarihi fırsatı göz ardı ediyor. Biz bu ülkede ne asker ne de gerillanın ölmesini istemiyoruz. Çağdaş bir Türkiye, Kürt sorununu çözer. Biz bunun çabası içindeyiz. Öte yandan, Musul’da yaşanan soruna Türkiye’nin uzlaşıcı bir rol oynaması gerekiyor. Türk ve Kürtlere aynı ölçüde, eşit mesafede yaklaşılması gerekiyor” diye konuştu.

Kürt sorunu konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da eleştiren Türk, “Benim eşim Arap’tır. Bizim bir sorunumuz yok’ diyor başbakan. Bunun Kürt sorunuyla ne ilgisi var Başbakan ?” diye sordu.

`DTP eş başkanı’ olarak anons edilen DTP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, cinayetlerin ülkenin temel niteliğine, barış ve kardeşliğe önemli darbe vurduğunu savundu. Konuşması sık sık Kürtçe, `Yaşasın başkan Apo’ sloganıyla kesilen Tuğluk şunları söyledi:

“Bu ülke geçmişiyle yüzleşmek zorundadır. Bu cinayetlerin önünün kesilmesinin tek yolu geçmişle yüzleşmekten geçer. Bugün, Mehmet Ağar gibi bir kişi `Bu iş silahla çözülemez’ diyorsa Başbakanın şahin kesilmesinin bir anlamı var mı ? `Kürt sorunu yok’ demek gaflete düşmek demektir. Başbakan gaflet içinde değil midir? Evet sayın Erdoğan Kürt sorunu vardır. Operasyonları bir an önce durdurun. Çoktan uzaklaştığınız vicdanınıza dönün. Ateşkes h^al^a büyük bir fırsattır. Kürt sorunu diyalog ve barış içinde çözülür.”

Aysel Tuğluk, konuşmasının sonunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı da eleştirerek, “Baykal, konuşmalarında neredeyse faşizmi savunacak duruma geldi” iddiasında bulundu.