DTP olaylarda kullanılan çocuklara sahip çıktı

Demokratik Toplum Partisi(DTP) Genel Başkan Yardımcısı Hasip Kaplan, Diyarbakır'da çıkan olaylarda kullanılan çocuklara sahip çıkarak," Onlar bizim geleceğimizdir" dedi.

Burada bir konuşma yapan Kaplan, ” Heyetimizin ilk çalışmasını Başkanımızı ziyaret ederek başlattık. Çok büyük tarihi sorumlulukların düştüğü günlerdeyiz” dedi.

“Çocukların üstüne suç atan buranın büyükleridir. Buradan doğan bu toprağın ekmeğini yiyenlerdir. Bunu görmemezlikten gelen bakanı da İçişleri Bakanı’nı da kendi toprağına sahip çıkamayan beceriksizlerin de istifa etmesi gerekir” diyen Kaplan, bölgede incelemede bulunan bakanların çocukları suçlu gösterdiğini iddia etti.

Hükümetin meclisi toplattığını ve olaylarla ilgili bilgilendirme yaptığını belirten Kaplan,” Bu tek taraflı bir bilgilendirmedir. Genel Başkanımız Ahmet Türk’ün İçişleri Bakanı’lığından 8 defa randevu talesinde bulunmuş ancak verilmemiştir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da görüşme talebimizi geri çevirdi. Sefalete sürülen çocuklar yarınımızdır, geleceğimizdir. Bu çocukların psikolojisini maddi durumunu sosyal yapısını irdelemeyenler Türkiye’nin geleceğini yapılandıramazlar. ” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı’nın hakkında açtığı inceleme kararını değenlendiren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise ” İlk kademe belediye başkanı arkadaşlarımla yönetici olmanın sorumluluğunu yerine getirdik. Çok ayıp” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın olaylar sırasında yaptığı konuşmaları nedeniyle açtığı soruşturma ile ilgili sorulara cevap veren Baydemir, “Yaraların sarılması için çalışmalarımız devam ediyor. Çok kısa zaman diliminde aşacağımıza inanıyoruz. Şüphesiz çok ciddi bir manevi incinme yaşanmıştır. Bu aşamadan sonra bir daha böylesi bir acının yaşanmaması için ortak bir çabada bulunmamız gerekiyor. Son on gün içinde bu ülke 30 insan kaybetti. İlk kademe belediye başkanları arkadaşlarımla, il başkanımızla, kentin saygın dinamikleri olan sivil toplum örgütleri ile 5 gün boyunca tek bir insanın burnu kanamaması için elemizden gelen çabayı ortaya koyduk.” şeklinde konuştu.